An analyse of the effects of temperature on mud filter cake
Sıcaklığın sondaj çamuru filtre keki üzerindeki etkilerinin analizi
  1. Tez No: 979421
  2. Yazar: ÖZGE YAMAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MICHEAL WİLLİAMS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Portsmouth
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
Özet
2012 yılında Dünya genelinde 100.000'den fazla kuyu açıldığı ve yaklaşık olarak 1500 adet petrol kuyusunun Yüksek Basınç, Yüksek Sıcaklık (YBYS) olarak sınıflandırıldığı tahmin edilmektedir. Amerikan Petrol Enstitüsü (API), YBYS'yi basıncın 15.000 psi'den ve sıcaklığın 177ºC'nin üzerinde olduğu koşullar olarak tanımlamaktadır (Smithson, 2016). YBYS faaliyetleri yaygınlaştıkça ve sondaj koşulları daha zorlu hale geldikçe, sondaj operasyonu için daha gelişmiş cihazlar ve malzemeler gerekmektedir (DeBruijn, vd., 2008). YBYS koşullarında formasyonlar, YBYS olmayan kuyulardan farklı olan önemli zorluklar yaratmaktadır. Üstelik, jeotermal gradyan nedeniyle kuyu içi sıcaklık ortalama 2,55 ºC/100m artmaktadır. Bu nedenle, sondaj sıvısı sorunlarını da içeren YBYS operasyonu zorluklarına karşı önleyici tedbirler almak için, şirketler simülasyon yazılımları kullanmakta ve bazı testler uygulamaktadır. Sıcaklık etkisi, 22.500 ft derinliğe kadar sondaj çamuru üzerinde daha fazla etki göstermektedir Bu çalışmanın amacı, sıcaklığın sondaj çamuru üzerindeki etkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, sıcaklığın filtre kek kalınlığı ve kayıp sıvı hacmi üzerindeki etkisi hakkında değerli bilgiler sunacaktır. Ayrıca, çalışma sıcaklık ile süzüntü (kayıp sıvı) hacmi arasındaki ilişkiyi tanımlayacaktır. Su bazlı sondaj çamuru her laboratuvar deneyi sonunda çamur özellikleri kontrol edilerek tekrar devridaim sağlanarak kullanılacaktır. Düşük Basınç, Düşük Sıcaklık (DBDS) testi 25 ºC'den 85 ºC. 'ye kadar uygulanmıştır. Sıvı kaybının yüksek sıcaklıkla arttığı tespit edilmiştir. Filtre kek kalınlığı 45 ºC 'ye kadar azalmakta, 55 ºC 'den 85 ºC 'ye kadar ise artmaktadır. Laboratuvar deneyi aynı zamanda yoğunluk ölçümünü de kapsamaktadır. Buharlaşma nedeniyle, çamur yoğunluğunda DBDS testinin başlangıcından sonuna kadar %5'lik bir artış olmuştur. YBYS test sonucu üniversite tarafından sağlanmıştır. Filtrasyon testlerinin (YBYS ve DBDS) sonuçları, sıcaklığın çamur filtre keki üzerindeki etkisini bulmak için WELLCATTM yazılım sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarından, petrol bazlı sondaj çamurunun su bazlı sondaj çamuruna göre yüksek sıcaklığa karşı daha hassas olduğu açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is estimated that more than 100,000 wells were drilled in 2012 all over the world and approximately 1500 oil wells were classified as High Pressure, High Temperature (HPHT). American Petroleum Institute (API) defines HPHT which has a pressure higher than 15,000 psi and temperatures above 177 ºC (Smithson, 2016). While HPHT activity gets more common and drilling conditions get more severe, the operation requires more advantages devices and materials (DeBruijn, et al., 2008). The formations create significant challenges which are not similar to non-HPHT wells. Moreover, the downhole temperature is getting an increase due to the geothermal gradient which is average 2,55 ºC/100m. Thus, the companies use some simulation software and apply some test to take preventive precautions against the HPHT challenges which include drilling fluids problem. Temperature is the much more dominant effect on mud than column pressure until 22500 ft. To address these researches, the dissertation is to show the effect on temperature on drilling mud. This research will provide valuable information regarding the temperature effect on the thickness of the filter cake and loss volume. Furthermore, the study will define the associated interrelationship between temperature and the filtrate volume. Recycled water-based mud sample is to be checked at the end of the laboratory experiment whether it is sufficient consistency or not. LPLT (Low-Pressure, Low-Temperature) test was applied from 25 ºC to 85 ºC. It was found that filtrate loss increases with elevated temperature. The thickness of the filter cake decreases until 45 ºC, which is followed by an upward trend from 55 ºC till 85 ºC. The lab experiment is also cover density measurement. Due to evaporation, there is a 5 % increase in mud density from the starting time to the end of the LPLT test. HPHT test result was provided by the university. The result of filtration tests (HPHT and LPLT) are compared to WELLCATTM software results to find the temperature effect on mud filter cake. It is clear from the results in the paper that OBM (oil-based mud) is more sensitive to elevated temperature than WBM (water-based mud).