Laparoskopik kolesistektomi uygulanan hastalara video destekli çevrim içi preoperatif eğitimin korku, kaygı, uyku ve strese etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of video-assisted online preoperative education on fear, anxiety, sleep, and stress in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 979420
  2. Yazar: İZZETTİN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Laparoskopik kolesistektomi uygulanan hastalara video destekli çevrimiçi preoperatif eğitimin korku, kaygı, uyku ve strese etkisi daha önce test edilmemiştir. Bu çalışma, laparoskopik kolesistektomi uygulanan hastalara video destekli çevrimiçi preoperatif eğitimin korku, kaygı, uyku ve strese etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Araştımaya başlanmadan önce etik onay alındı. Çalışma, Bingöl Devlet Hastanesi'nde 128 hasta ile yapına randomize kontrollü klinik bir çalışmadır. Kontrol Grubu (KG) (n=64) rutin klinik uygulama sürdürülürken, Çalışma Grubu (ÇG) (n=64) ameliyattan bir gün önce akşam 20-30 dakika preoperatif eğitim çevrim içi olarak yapıldı. Araştırmada Cerrahi Korku Ölçeği (CKÖ), kaygının belirlenmesinde Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ) ve uyku algısının belirlenmesinde Richard-Campbell Uyku Ölçeği (RCUÖ) kullanıldı. Stres durumunu belirlemek için serum kortizol ve serum glikoz seviyeleri için kan alındı. Ölçümler anestezi onamı esnasında (T0), ameliyat sabahı klinikte yapılan (T1) ve ameliyat sonrası (T2) yapıldı. Hastalara video destekli çevirimiçi eğitim araştırmacı tarafından, ölçümler (korku, kaygı ve uyku) önceden bilgilendirilen klinik hemşiresi tarafından yapıldı. Serum kortizol ve serum glikoz düzeyleri için alınan kan yine klinik hemşireleri tarafından alındı. Kan örnekleri uluslararası standartlara uygun olarak analiz edildi. Veriler SPSS 27.0 programı ile analiz edildi. Araştırmada p<0.05 değeri istatistiksel anlamlılık kriteri olarak kabul edildi. Bulgular: ÇG ve KG'deki hastalar yaş, cinsiyet, BKİ gibi tanıtcı bulgular açısından benzerdi. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). ÇG ve KG'deki hastalar T0 ölçümleri açısından karşılaştırıldığında aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi (p>0.05). Ancak T1 ölçümünde ÇG ve KG deki hastalar serum kortizol ve serum glikoz seviyesi açısından karşılaştırıldığında aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (sırasıyla p= 0.001, p=0.001). Ayrıca T1 ölçümünde ÇG ve KG'deki hastalar CKÖ, GKÖ-Kaygı ve RCUÖ uyku algısı puanları açısından karşılaştırıldığında aradaki farkın da istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulundu (sırasıyla: p=0.001, p=0.001, p=0.001). ÇG ve KG 'deki hastalar T2 ölçümünde serum kortizol ve serum glikoz seviyesi açısından karşılaştırıldığında aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (sırasıyla; p=0.001, p=0.001). Benzer şekilde ÇG ve KG'deki hastalar GKÖ-Kaygı ve RCUÖ uyku algısı puanları açısından karşılaştırıldığında aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (sırasıyla; p=0.001, p=0.001). Sonuç olarak, video destekli çevrimiçi preoperatif eğitimin korku, kaygı, stresi düşürmede ve uyku algısını artırmada etkili bulundu.
Özet (Çeviri)
The impact of video-assisted online preoperative education on fear, anxiety, sleep, and stress among patients undergoing laparoscopic cholecystectomy has not been previously investigated. This study was conducted to examine the effects of such education on these psychological and physiological parameters. Ethical approval was obtained prior to the initiation of the research. The study was designed as a randomized controlled clinical trial and carried out at Bingöl State Hospital with 128 patients. The Control Group (CG) (n=64) received routine clinical practice, while the Study Group (SG) (n=64) received a 20–30 minute online preoperative education session the evening before surgery. The Surgical Fear Questionnaire (SFQ), Visual Analogue Scale (VAS) for anxiety, and the Richard-Campbell Sleep Questionnaire (RCSQ) were employed to assess fear, anxiety, and sleep perception, respectively. Stress levels were evaluated using serum cortisol and serum glucose measurements. Assessments were performed at three time points: during anesthesia consent (T0), on the morning of surgery (T1), and postoperatively (T2). The video-assisted online education was delivered by the researcher, while clinical nurses previously trained for the study conducted the measurements and collected blood samples. Blood analyses were performed in accordance with international standards. Data were analyzed using SPSS 27.0, with statistical significance set at p<0.05. Results indicated that patients in both groups were comparable in terms of demographic characteristics such as age, sex and BMI, with no statistically significant differences (p>0.05). At baseline (T0), no significant differences were observed between groups (p>0.05). However, at T1, serum cortisol and glucose levels were significantly lower in the SG compared to the CG (p=0.001 for both). Similarly, SFQ, VAS-anxiety, and RCSQ scores demonstrated statistically significant improvements in the SG (p=0.001 for all). At T2, differences between groups remained statistically significant for serum cortisol, serum glucose, VAS-anxiety, and RCSQ scores (p=0.001 for all). In conclusion, video-assisted online preoperative education was found to be effective in reducing fear, anxiety, and stress, while improving sleep perception among patients undergoing laparoscopic cholecystectomy.