Bor içeren bileşik ile muamele edilmiş adipoz kökenli mezenkimal kök hücrelerinin karbon tetraklorür ile indüklenmiş sıçan karaciğer fibrozisi üzerine etkisi
Effect of boron-containing compound-treated adipose-derived mesenchymal stem cells on carbon tetrachloride-induced rat liver fibrosis
  1. Tez No: 979425
  2. Yazar: FERYAL KÜBRA ALKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÜNA ERDEM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Karaciğer fibrozisi dünya üzerinde her yıl 2 milyondan fazla kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan bir hastalıktır. Karaciğer fibrozisinin asıl nedeni, ekstraselüler matriksin aşırı birikmesiyle karaciğer üzerinde gelişen kronik hasar ve inflamasyondur. Bu fonksiyon bozulmalarının sonucunda karaciğer fibrozisi meydana gelmektedir. Mezenkimal kök hücreler, henüz farklılaşmamış hücreler olup ihtiyaç halinde gereken hücre tipine farklılaşabilme özelliğine sahiptir. Farklılaşma özelliğine ek olarak, kendini yenileme ve immünomodülatör özellikleri de vardır. Mezenkimal kök hücrelerin eldesi kemik iliği, adiposit, diş pulpası, göbek kordonu farklı yerlerden yapılabilir. Bu çalışmada, adiposit kaynaklı mezenkimal kök hücreler kullanılacaktır. Yapılan çalışmalarda, mezenkimal kök hücrelerin karaciğerde hepatosit hücrelerine dönüşerek karaciğer fibrozisi olan dokuya olan iyileştirici etkisi kanıtlanmıştır. Bor ticari öneme sahip olan bir mineraldir. Yapılan çalışmalar baz alarak mezenkimal kök hücrelere sodyum pentaborat-pentahidrat+kurkumin+piperin ile muamele ederek karaciğer fibrozisine olan etkisine bakılmıştır. Kurkumin, zerdeçal bitkisinin ana hidrofobik polifenolüdür. Piperin, siyah ve uzun biberlerden izole edilen önemli bir alkoloidtir. Kurkuminin, metabolik parçalanma oranını azaltarak zayıf biyoyararlanımını iyileştirdiği bilinmektedir. Bu çalışmalardan yola çıkılarak, adipoz kaynaklı mezenkimal kök hücrelere NaB+Cur+Pip üçlüsü kök hücrelere uygulanarak CCl4 ile indüklenmiş sıçan karaciğer fibrozisi üzerine olan etkisine bakılmıştır. Adipoz kaynaklı mezenkimal kök hücreler (AKMKH), karaciğer fibrozisini geriletmiştir. NaB-Cur-Pip-AKMKH, AKMKH'lerle aynı oranda karaciğer fibrozisini geriletmiştir.
Özet (Çeviri)
Liver fibrosis is a disease that kills more than 2 million people worldwide each year. The primary cause of liver fibrosis is chronic damage and inflammation in the liver caused by excessive accumulation of extracellular matrix. Liver fibrosis occurs as a result of these dysfunctions. Mesenchymal stem cells are undifferentiated cells that have the ability to differentiate into the required cell type when needed. In addition to their differentiation, they also possess self-renewal and immunomodulatory properties. Mesenchymal stem cells can be obtained from various sources, including bone marrow, adipocytes, dental pulp, and umbilical cord blood. This study will utilize adipocyte-derived mesenchymal stem cells. Studies have demonstrated the healing effect of mesenchymal stem cells on liver fibrosis by differentiating into hepatocytes in the liver. Boron is a commercially important mineral. Based on these studies, the effects of treating mesenchymal stem cells with sodium pentaborate-pentahydrate, curcumin, and piperine on liver fibrosis were investigated. Curcumin is the main hydrophobic polyphenol of the turmeric plant. Piperine is a major alkaloid isolated from black and long peppers. Curcumin is known to improve poor bioavailability by reducing its metabolic degradation rate. Based on these studies, the NaB+Cur+Pip trio was applied to adipose-derived mesenchymal stem cells to investigate its effect on CCl4-induced rat liver fibrosis. Adipose-derived mesenchymal stem cells (ADMSCs) reduced liver fibrosis. NaB-Cur-Pip-ADMSCs reduced liver fibrosis to the same extent as ADMSCs.