Afet yönetiminin toplumsal cinsiyet boyutu: 6 Şubat Kahramanmaraş depremi
Gender dimension of disaster management: 6 February Kahramanmaraş earthquake
  1. Tez No: 979434
  2. Yazar: BERRA HAYAL BAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN AKDURAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Afet yönetiminin toplumsal cinsiyet boyutu 1990'lı yıllardan itibaren çalışılmaya başlandı. Hem akademik literatürde hem de ülkelerin ve kurumların politikalarında yer alan bu konu, Türkiye'de çok daha geç yıllarda karşımıza çıkar. Afet yönetimi 1999 Marmara Depremlerinden sonra karşımıza çıksa da, afet yönetiminin toplumsal cinsiyet boyutunu 2010'lu yıllardan sonra görürüz. Doğal afetlerin sürekli gerçekleşmesi, afet yönetimi sürecinin her bir boyutunu önemli hale getirir. Türkiye'nin de bir afet bölgesi olduğu düşünüldüğünde afet yönetiminin iyi bir şekilde planlanması gerekir. Bu çalışmada 6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş'ta gerçekleşen depremlerin, afet sonrası arama kurtarma, tedarik zinciri, bakım ve barınma süreçleri toplumsal cinsiyet boyutuyla ele alınmıştır. Hazırlanan eylem planlarının nasıl uygulandığı ya da uygulanamadığı, afet bölgesinde çalışmış ve gönüllü olmuş kişilerle yapılan görüşmeler sonrası tespit edilmiş; bu tespitler de toplumsal cinsiyet boyutuyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The gender dimension of disaster management began to be studied in the 1990s. Although this issue has been addressed in both academic literature and in the policies of various countries and institutions, it appeared much later in Turkey. While disaster management itself came to the forefront in Turkey after the 1999 Marmara Earthquakes, the gender dimension of disaster management only began to gain visibility after the 2010s. The frequent occurrence of natural disasters highlights the importance of every aspect of the disaster management process. Considering that Turkey is also a disaster-prone region, disaster management needs to be planned effectively. This study examines the earthquakes that occurred in Kahramanmaraş on February 6, 2023, focusing on the gender dimension of the post-disaster processes of search and rescue, supply chain, caregiving, and shelter. How the prepared action plans were implemented—or failed to be implemented—was identified through interviews conducted with individuals who worked or volunteered in the disaster zone. These findings were then analyzed through a gender lens.