Okul öncesi çocukların hikayeden kavram öğrenme süreçleri: Sosyal etkileşimin etkisi
The concept learning processes of preschool children through stories: The effect of social interaction
- Tez No: 979443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Çocuklar erken dönemden itibaren çevrelerinden doğrudan ya da dolaylı olarak yeni bir kavramsal bilgi edinirken ortak dikkat ve kurulan karşılıklı etkileşimlerin öğrenme deneyimini etkilediği bilinmektedir. Bununla birlikte bu ortak dikkat ve karşılıklılık süreçlerinin sadece duyma durumlarında ya da bir hikâye anlatısı içerisindeki karakterler bağlamında ele alındığında ne gibi bir etki yaratacağı araştırılmamıştır. Bu bakımdan, bu tez çalışması okul öncesi dönemdeki çocukların daha önce hiç görmedikleri bir canlıya ilişkin kavramsal bilgi ediniminde görsel herhangi bir materyal olmaksızın, yalnızca gündelik bir konuşma ya da hikâye dinleyerek ne derece kavram öğrenimi gerçekleştirdiklerini incelemeyi ve çocukların bu üçüncül dinleyici olarak dâhil oldukları duyma durumlarında gerçek kişiler ve anlatı içerisindeki karakterler arasındaki karşılıklı sosyal etkileşimin etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, 60–72 aylık 98 çocuk ile deneysel bir çalışma yürütülmüştür. Araştırmada, araştırmacı tarafından hazırlanmış dinleme metinleri ve hedef nesne kartları kullanılmış; ayrıca çocukların çalışma belleği becerileri Çalışma Belleği Testi ve dil becerileri Peabody Resim Kelime Testi ile ölçülmüştür.Çocuklar (1) etkileşimsel hikâye, (2) betimsel hikâye, (3) etkileşimsel konuşma, (4) betimsel konuşma ve (5) kontrol grubu arasından birine seçkisiz olarak yerleştirilmiştir. Analiz sonuçları; dinleme metin türünün (hikâye/gündelik konuşma) ve sosyal etkileşimin varlığının çocukların kavram öğrenimi üzerinde anlamlı bir fark oluşturmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, deney koşullarından bağımsız olarak çocukların kavram becerileri, çalışma belleği ve dil becerileri arasında anlamlı pozitif ilişkiler bulunmuştur. Sonuçlar, duyarak öğrenme süreçleri ile sosyal etkileşim ve işbirliğine dayalı iletişimin bilişsel ve sosyal yönleri çerçevesinde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known that from early ages, while children acquire new conceptual knowledge from their environment directly or indirectly, joint attention and reciprocal interactions influence their learning experience. However, it has not been investigated what kind of effect these joint attention and reciprocity processes create when considered only in overhearing situations or in the context of characters within a narrative. Accordingly, this thesis aims to examine to what extent preschool-aged children can acquire conceptual knowledge about a creature they have never seen before solely by listening to an everyday conversation or a story without any visual material, and to investigate the effect of reciprocal social interaction between real individuals and characters in the narrative in situations where children are included as third-party listeners. For this purpose, an experimental study was conducted with 98 children aged 60–72 months. In the study, listening texts and target object cards prepared by the researcher were used; in addition, children's working memory skills were measured with the Working Memory Test and their language skills were measured with the Peabody Picture Vocabulary Test. Children were randomly assigned to one of the following groups: (1) interactive story, (2) descriptive story, (3) interactive conversation, (4) descriptive conversation, and (5) control group. The analysis results showed that the type of listening text (story/everyday conversation) and the presence of social interaction did not create a significant difference in children's conceptual learning. However, significant positive relationships were found between children's conceptual skills, working memory, and language skills independent of the experimental conditions. The results are discussed within the framework of auditory learning processes and the cognitive and social aspects of social interaction and cooperative communication.