Montaj hattı dengeleme: Endüstriyel bir uygulama
Assembly line balancing: An industrial application
  1. Tez No: 979442
  2. Yazar: ÖMER ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT ALPER TAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim ve Tedarik Zinciri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Pratik iyileştirme adımları ile literatürdeki analitik hat dengeleme modellerini birleştirerek, yapılan çalışmanın bilimsel doğrulamasını yapmak ve en etkin üretim yapısını ortaya koymaktır. Çalışmada, iki ana aşamadan oluşan bütüncül bir metodoloji izlemiştir. İlk aşamada, dağınık haldeki işlem merkezlerinin hatta yeniden konumlandırılması gibi yapılan çeşitli tasarruf odaklı pratik iyileştirmeler incelenmiştir. İşlem merkezlerinde yapılan zaman etütleri ve incelenen iş yüklerine göre beş ana istasyonda birleştirilmesi, çevrim süresinin hesaplanması ve bu üretim yapısına uygun dengeli bir iş gücü dağılımının sağlanması incelenmiştir. Tezin özgün yönünü oluşturan ikinci aşamada ise, bu pratik uygulamanın sonuçları, bilimsel bir hat dengeleme metodolojisi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objectve of this study is to scientificially validate the work conducted and to determine the most efficient production structure by integrating practical improvement steps with analytical line balancing models from literature. A Holistic methodology consisting of two main phaseshas been followed throughout the study.In the first phase, several practice-oriented improvement actions aimed at efficiency-such as the relocation of dispersed work centers along the line were exemined. Based on time studies, conducted at the opration centers and the analyzed workloads, five main station were consolidated, the cycyle time was calculated, and a balanced distribution of labor suitable for this production configuration was established. In the second phase which contitutes the original contribution of the thesis the result of these practical applications were tested through a scientific line balancing methodology.