Peride Celal'in romanlarında çatışmalı anne-kız ilişkisine psikanalitik bir yaklaşım
A psychoanalytic approach to the conflicting mother-daughter relationship in Peride Celal's novels
  1. Tez No: 979459
  2. Yazar: HABİBE BEYZA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Peride Celal'in romanlarındaki anne kız ilişkileri psikolojik bağlamda incelenerek karakterlerin arasındaki çatışmaların kaynağı tespit edilmiştir. Tespitler Peride Celal'in sekiz romanı üzerinden yapılmıştır. Bunlar: Ana-Kız, Aşkın Doğuşu, Dar Yol, Gecenin Ucundaki Işık, Güz Şarkısı, Evli Bir Kadının Günlüğünden, Üç Yirmi Dört Saat, Kurtlar. Çalışmanın birinci bölümü edebiyat ve psikolojinin karşılıklı bir etkileşim halinde olduğunu göstermesi açısından psikanalitik edebiyat kuramına ayrılmıştır. İkinci bölümde Sigmund Freud, Melanie Klein ve sonrasındaki çeşitli psikanalistlerin görüşleri anne-kız ilişkisinin incelenmesinde kuramsal olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde öncelikle Peride Celal'in yazarlığı ve çalışmaya konu olan romanları üzerinde durulmuş ve sonrasında söz konusu sekiz romandaki anne-kız ilişkileri psikanaliz perspektifinden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The mother-daughter relationships in Peride Celal's works were analyzed psychologically in this study, and the source of the conflicts between the characters was identified. The eight novels written by Peride Celal served as the basis for the determinations. These are the following: Ana- Kız, Aşkın Doğuşu, Dar Yol, Gecenin Ucundaki Işık, Güz Şarkısı, Evli Bir Kadının Günlüğünden, Üç Yirmi Dört Saat, Kurtlar. To demonstrate how literature and psychology are intertwined, the study's first part is devoted to psychoanalytic literary theory. In the second part, the views of Sigmund Freud, Melanie Klein and various subsequent psychoanalysts are discussed theoretically in examining the mother-daughter relationship. The third part initially focuses on Peride Celal's writing and the novels under review, after which the mother-daughter relationships in the eight novels are examined from a psychoanalytic perspective.