Mükelleflerin vergi algısı: Marmara Bölgesi örneği
Taxpayers' perception of tax: The case of Marmara Region
  1. Tez No: 979469
  2. Yazar: SÜLEYMAN DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL GÜRDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, mükelleflerin vergiye yönelik algılarını ve bu algıyı etkileyen temel faktörleri analiz edilmiştir. Vergi, kamu hizmetlerinin finansmanında temel bir araç olmakla birlikte, bireylerin vergiye ilişkin algıları ödeme davranışlarını doğrudan etkilemektedir. Kişisel gelir düzeyi, vergi oranlarının yüksekliği, kayıt dışı ekonomi, gelir dağılımında adalet, vergi yükü, eğitim düzeyi, devlete güven ve siyasal otoriteye bakış gibi unsurlar, bireylerin vergiyi bir yük olarak algılamasında belirleyici olabilmektedir. Bu bağlamda, bireylerin vergiye karşı tutum ve davranışlarını etkileyen faktörlerin anlaşılması, kamu politikalarının etkinliği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda çalışmanın teorik kısmında vergi algısına yönelik literatür detaylı şekilde ele alınmış; kavramsal çerçeve, vergi psikolojisi, vergi ahlakı, vergi adaleti ve sosyo-ekonomik faktörlerle ilişkisi irdelenmiştir. Uygulama kısmında ise, Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteren mükelleflerle gerçekleştirilen bir anket çalışmasına yer verilmiştir. Anket yoluyla toplanan veriler, katılımcıların vergiye dair tutumlarını ve algılarını çok boyutlu şekilde ölçmeyi hedeflemiştir. Elde edilen bulgulara göre, ankete katılım sağlayanların büyük çoğunluğu, vergilerin yüksek olduğunu düşünmekte, vergi kaçakçılığını hırsızlıkla eşdeğer görmekte, mali açıdan güçlü bir devlet için vergi ödemeye istekli olduğunu ifade etmektedir. Bu sonuçlar, mükelleflerin vergiye yönelik tutumlarının sadece ekonomik koşullara değil, etik değerlere ve toplumsal güvene de dayandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes taxpayers' perceptions of taxation and the key factors that influence these perceptions. While taxation is a fundamental tool for financing public services, individuals' perceptions of taxation directly influence their payment behavior. Factors such as personal income level, high tax rates, the informal economy, fairness in income distribution, tax burden, education level, trust in the state, and views on political authority can be decisive in individuals' perception of taxes as a burden. In this context, understanding the factors that influence individuals' attitudes and behaviors toward taxes is of great importance for the effectiveness of public policies. In this context, the theoretical part of the study examines the literature on tax perception in detail, exploring the conceptual framework, tax psychology, tax ethics, tax justice, and their relationship with socio-economic factors. The practical part of the study presents a survey conducted with taxpayers operating in the Marmara Region of Turkey. The data collected through the survey aimed to measure participants' attitudes and perceptions toward taxes in a multidimensional manner. According to the findings, the vast majority of survey participants believe that taxes are high, view tax evasion as equivalent to theft, and express willingness to pay taxes for a financially strong state. These results indicate that taxpayers' attitudes toward taxes are based not only on economic conditions but also on ethical values and social trust.