Dijital ekonomideki gelişmelerin vergi gelirleri üzerindeki etkisi
The impact of developments in the digital economy on tax revenues
  1. Tez No: 979470
  2. Yazar: NAZLI DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL GÜRDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital ekonomideki gelişmelerin vergi gelirleri üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin ortaya konulduğu bu çalışmada, dijitalleşmenin en yüksek olduğu 20 OECD üye ülkesinin 2000-2021 yılları arasındaki verileri kullanılmıştır. Bu kapsamda OECD'nin yapmış olduğu vergi sınıflandırması esas alınarak üç ayrı model ile dijitalleşmenin farklı vergi gelir türleri üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Bağımlı değişkenler; gelir, kâr ve sermaye kazancı üzerinden alınan vergiler, mülkiyet üzerinden alınan vergiler, mal ve hizmetler üzerinden alınan vergiler seçilmiştir. Bağımsız değişkenler ise dijitalleşme, bilgi ve iletişim teknolojileri yatırımları ve küreselleşme olarak belirlenmiştir. Çalışmanın yöntem kısmında ilk olarak yatay kesit bağımlılık testleri uygulanmış, daha sonra yapılacak testlerin eğim katsayılarının homojen veya heterojen olmasına göre değişebileceği göz önünde bulundurularak homojenlik testi yapılmıştır. Test sonuçları eğim parametrelerinin heterojen olduğunu ortaya koymuş, bu nedenle çalışmada ikinci nesil testler kullanılmıştır. Serilerin durağanlığı Breitung ve Das birim kök testi kullanılarak test edilmiştir. Bir sonraki aşamada uzun dönemli ilişkileri incelemek amacıyla Durbin-Hausman panel eşbütünleşme testi uygulanmıştır. Son olarak, seriler arasında uzun dönemli bir eşbütünleşme ilişkisi tespit edildiğinden, bu ilişkilere ilişkin katsayı tahminleri hem ülkeler bazında hem de panelin tamamı için CCE uzun dönemli katsayı tahmin testi kullanılarak hesaplanmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar; dijitalleşmenin, bilgi ve iletişim teknolojileri yatırımlarının ve küreselleşmenin gelir, kâr ve sermaye kazançları üzerinden alınan vergi gelirleri, mal ve hizmetler üzerinden alınan vergi gelirleri ile mülkiyet üzerinden alınan vergi gelirleri üzerindeki etkilerinin ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which reveals the positive and negative effects of developments in the digital economy on tax revenues, uses data from 2000 to 2021 for the 20 OECD member countries with the highest levels of digitalization. In this context, the impact of digitalization on different types of tax revenues was analyzed with three different models based on the tax classification made by the OECD in the literature. The dependent variables are taxes on income, profits and capital gains, property taxes, and goods and services. The independent variables are digitalization, investments in information and communication technologies and globalization. In the methodology section of the study, horizontal cross-section dependence tests were first applied. Then, a homogeneity test was conducted, considering that the tests may vary depending on whether the slope coefficients are homogeneous or heterogeneous. The test results revealed that the slope parameters are heterogeneous; therefore, second-generation tests were used in this study. The stationarity of the series is tested using the Breitung and Das unit root test. In the next step, Durbin-Hausman panel cointegration test is applied to examine the long-run relationships. Finally, since a long-run cointegration relationship was found between the series, coefficient estimates for these relationships were calculated using the CCE long-run coefficient estimation test for both countries and the entire panel. The study results reveal that the effects of digitalization, investments in information and communication technologies and globalization on income, profits and capital gains, tax revenues on goods and services and tax revenues on property differ across countries.