Ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarının incelenmesi (Iğdır ili örneği)
Examination of secondary school students' attitudes towards physical education and sports course (Iğdır province example)
- Tez No: 979545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN ERDEM SUBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma Iğdır ilinde farklı okul türlerinde öğrenim gören ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarını demografik özellikler ve farklı değişkenler ile belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu hedef doğrultusunda Iğdır ili merkez ilçesinden seçilen 7 farklı ortaöğretim kurumundan 565 öğrenci ile araştırma yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Iğdır il merkezinde farklı okul türünde öğrenim gören 271 kız ve 279 erkek oluşturmuştur. Araştırmanın veri toplama aşamasında bazı demografik ve spor ile ilgili bilgilerden oluşan 9 maddelik bilgi formu ile birlikte, Güllü ve Güçlü'nün (2009) geliştirdiği“Ortaöğretim Öğrencilerinin Beden Eğitimi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 27 programı kullanılmıştır. İkili karşılaştırmalar için Bağımsız Örneklem T-testi, çoklu karşılaştırmalarda Tek Taraflı Anova Testi uygulanmıştır. Cinsiyet türüne göre erkek ve kız öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine karşı tutumlarında belirli fark olduğu sonucuna varılmıştır. Kız öğrencilerin tutumlarının erkek öğrencilerden daha düşük olduğu görülmüştür. Sınıf seviyesine göre ise 12. Sınıf öğrencileri ile 9 ve 10. Sınıf öğrencileri arasında anlamlı fark varken, diğer sınıflar arasında anlamlı fark olmadığı gözlenmiştir. Okul türlerine göre bakıldığında, Proje Lisesinde öğrenim gören öğrencilerin beden eğitimi spor dersine karşı tutumları diğer lise türlerinde öğrenim gören çocuklara göre daha anlamlı bulunmuştur. Lisanslı olma durumuna göre, lisanslı olan öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarının lisansı olmayan öğrencilere göre daha yüksek çıktığı gözlenmiştir. Kardeş sayısı, yaş, baba eğitim durumu, anne eğitim durumu, aile aylık geliri anadolu imam hatip lisesindeki farklı kademelerdeki ders sayıları, anadolu imam hatip lisesi ve farklı okul türündeki liselerin ders sayıları durumlarına göre anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Sonuç olarak bu araştırma ortaöğretim öğrencilerinin spora ilişkin tutumlarındaki farklılıkları belirlemede cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü ve lisanslı sporcu gibi durumlarında anlamlı farklılıkların olduğunu ortaya konmuştur. Ayrıca anadolu imam hatip lisesinin hem kendi kademelerindeki ders sayısı farklılıklarını hem de anadolu imam hatip lisesi ile diğer okul türleri arasındaki ders sayılarının farklılıkları üzerine literatüre yeni bir çalışma olarak katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the attitudes of secondary school students towards physical, education and sports lessons in terms of demographic characteristics and various variables in Iğdır province. It was aimed to determine the attitudes of these students towards physical education and sports lessons and to contribute new information and resources to the literature by determining the results according to the variables. In line with this goal, the study was conducted with 565 students from 7 different secondary schools selected from the central district of Iğdır province. The sample of the study consisted of 271 girls and 279 boys who were educated in different school types in the city center of Iğdır. In the data collection stage of the study, a 9-question information form consisting of some demographic and sports-related information and the“Physical Education Lesson Attitude Scale for Secondary School Students”developed by Güllü and Güçlü (2009) were used. SPSS 27 program was used for the analysis of the data. Independent Samples T-test was used for paired comparisons, and One-Way Anova Test was used for multiple comparisons. According to gender type, there was a significant difference in the attitudes of girls and boys towards physical education and sports lessons. It was observed that the attitudes of boys were higher than those of girls. According to the class level, there was a significant difference between the 12th grade students and the 9th and 10th grade students; there was no significant difference between the other classes. According to the school type, the scores of Project High School students were found to be significant compared to other high school types. According to the licensed status, it was observed that the attitudes of licensed students towards physical education and sports lessons were higher than those of unlicensed students. There was no significant difference according to the number of siblings, age, father's education level, mother's education level, average family income, number of lessons at different levels in Anadolu Imam Hatip High School, and number of lessons in Anadolu Imam Hatip High School and different types of high schools. As a result, this study revealed that there are significant differences in terms of gender, class level, school type, and licensed athlete in determining the differences in the attitudes of secondary, school students towards sports. In addition, it has contributed to the literature as a new study on the differences in the number of lessons in Anadolu Imam Hatip High School both at its own levels and between Anadolu Imam Hatip High School and other types of schools.