İsoftalik ve tereftalik asitli modifiye doymamış polyesterlerin sentezi, stirenle kopolimerizasyonu ve karakterizasyonu
Synthesis of isophtalic and terephtalic modified unsaturated polyester resins, copolimerisation with styrene and characterisation
  1. Tez No: 97958
  2. Yazar: BİLGEHAN TUBA KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL ÖZEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Hazırlanan bu tezde ilk olarak doymamış poliesterle ile ilgili literatür çalışmalarına yer erilmiştir. Deneysel olarak yapılan çalışmalarda benzer reçetelere sahip izoftalik asitli ve îreftalik asitli doymamış poliester reçineleri sentezlenmiştir. Sentezlenen reçinelerden test tumuneleri hazırlanmıştır ve reçinelerin eğilme dayanımı, çekme dayanımı, yük altında ğilme sıcaklığı gibi bir takım fiziksel özellikleri ölçülmüş ve aynı formüllere sahip izoftalik ısitli reçine ile tereftalik asitli reçinelerin mekanik mukavemet değerleri karşılaştırılmıştır. Bu çalışmaları takiben, tereftalik asitli başka bir reçine (Tere-4) daha sentezlenmiş )lup, bu reçinenin de reçinelerin eğilme dayanımı, çekme dayanımı, yük allında eğilme sıcaklığı değerleri ölçülmüştür. Daha sonra bu reçinenin sertleşme prosesi incelenmiş, aynı reçineye farklı kopromotörler ilave edilerek sertleşme prosesindeki değişme incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY First of all, technical literature is compiled in order to give an idea what an unsaturated îolyester resin is. In the practical part of this thesis, firstly isophtalic acid and terephtalic acid unsaturated polyester resins that have the similar formulations are produced. Test specimens are prepared from the resins and their flexural strength, tensile strength and heat distortion temperature were measured. These mechanical strength values of the isophtalic acid resins and the terephtalic acid resins for similar formulations are compared. Next step for this thesis is the production of another terephtalic acid resin (Tere-4). The flexural strength, tensile strength and heat distortion temperature of this resin were also measured then the curing process is examined. The difference in curing processes while addition of different kinds of co-promoters is examined. XI