Farklı içerikli dört yemin gökkuşağı alabalığı (oncorhynchus mykiss W. 1972)'nda sindirilebilirliğinin ölçülmesi
Measuring of the digestibility of four different commercial feeds in rainbow trout (oncorhynchus mykiss W. 1972)
  1. Tez No: 97957
  2. Yazar: SATİYE FENERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Farklı İçerikli Dört Yemin Gökkuşağı Alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1972)' nda Sindirilebilirliğinin Ölçülmesi Bu araştırmada buhar basıncı ve ekstruzyon teknolojisi ile peletlenmiş dört farklı ticari yemin gökkuşağı alabalığı {Oncorhynchus mykissynda, in vivo ve in vitro yöntemler uygulanarak protein sindirilebilirliği incelenmiştir. Balıkların ortalama canlı ağırlık artışları, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı ve spesifik büyüme oranlan hesaplanmıştır. Yemden yararlanma oranlan ekstrude yemlerle beslenen birinci grupta 1.11, ikinci grupta 1.12; pelet yemlerle beslenen üçüncü ve dördüncü grupta sırasıyla 1.30 ve 1.61 bulunmuştur. Araştırmada kullanılan yemlerin ve balık dışkılarının kimyasal analizleri yapılarak in vivo protein sindirilebilirliği hesaplanmış, porcine-tripsin enzimi kullanılarak in vitro sindirilebilirlik için relative protein sindirilebilirliği bulunmuştur. Elde edilen verilere göre; in vivo ve in vitro protein sindirilebilirlik değerleri arasındaki ilişki karşılaştınlmıştır. İn vivo sindirilebilirlik oranı ekstrude yemlerle beslenen gruplarda % 94.91 ve % 88.96, pelet yemlerle beslenen gruplarda ise % 94.43 ve % 93.40 olarak hesaplanmış, in vitro protein sindirilebilirliği ise ekstrude yemler için % 66.67 ve % 63.64, pelet yemler için ise % 57.58 ve % 51.52 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak; ektrude yemlerdeki protein sindirilebilirliğinin ve yemden yararlanma oranı değerlerinin pelet yemlere göre daha iyi olduğu saptanmıştır VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Measuring of the digestibility of four different commercial feeds in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1972). In this study, the protein digestibility of four different commercial feeds produced by extrusion and steam pressure methods in rainbow trout {Oncorhynchus mykiss) were examined. At the end of the feeding trials; the weight gain, feed efficiency ratio, specific growth rate and feed consumption were calculated and according to the result the feed consumption values were found different. Feed efficiency ratio were found 1.11, 1.12 in the first and second group fed extruded feed and 1.30, 1.51 in the third and fourth groups fed pelleted feeds. The feeds used in the trials and the feaces obtained from feeding tanks were analysed for to determinate proximate composition and also calculate in vitro protein digestibility. Relative protein digestibility for in vitro values were found by using porcine-trypsin enzyme. According to the results, relation between in vivo and in vitro protein digestibility values were compared. In vivo digestibility rates were found 94.91 %, 88.96 % fed extruded feeds group and 94.43 %, 93.40 % fed pelleted feeds group. In vitro protein digestibility values 66.67 %, 63.64 % in extruded feeds and 57.58 %,51.52 % for pelleted feeds respectively. As a result protein digestibility of extruded feeds and feed efficiency ratio values were found better than pelleted feeds. vn