Dijital teknolojiye yönelik tutumun sanal zorbalıkla baş etme üzerine etkisinde çevrimiçi olumlu sosyal davranışların aracı rolü
The mediating role of online prosocial social behaviors in the impact of attitudes towards digital technology on coping with cyberbullying
- Tez No: 979597
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. RANA ÖZYURT KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Dijital teknolojiyi yoğun bir şekilde kullanan ve çevrimiçi zorbalık riskiyle en sık karşılaşan gruplardan biri öğrencilerdir. Lise öğrencileri, sosyal medya platformlarında aktif olmaları nedeniyle sanal zorbalığın hem mağduru hem de tanığı olabilmektedir. Dijital teknolojiye yönelik olumlu bir tutum ve çevrimiçi olumlu sosyal davranışlar, bu öğrencilerin sanal zorbalıkla başa çıkma becerilerini geliştirmede kritik bir rol oynayabilir. Bu çalışmanın amacı, 520 lise öğrencisi için dijital teknolojiye yönelik tutumun sanal zorbalıkla baş etme üzerindeki etkisinde çevrimiçi olumlu sosyal davranışların aracı rolünün belirlenmesidir. Bu konu dijitalleşen dünyada bireylerin güvenli, sağlıklı ve empatik bir çevrimiçi deneyim yaşamalarını desteklemek açısından büyük bir öneme sahiptir. Korelasyon analizi sonucunda, dijital teknolojiye yönelik tutum ile sanal zorbalıkla başa çıkma %33,9 oranında pozitif yönde, dijital teknolojiye yönelik tutum ile çevrimiçi olumlu sosyal davranışlar %22,4 oranında pozitif yönde ve sanal zorbalıkla başa çıkma ile çevrimiçi olumlu sosyal davranışlar %19,4 oranında pozitif yönde anlamlı bir ilişkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Students are among the groups that use digital technology intensively and are most frequently exposed to the risk of cyberbullying. High school students, in particular, may be both victims and witnesses of cyberbullying due to their active presence on social media platforms. A positive attitude toward digital technology and engaging in prosocial online behaviors can play a critical role in enhancing students' ability to cope with cyberbullying. The aim of this study is to examine the mediating role of prosocial online behaviors in the relationship between attitudes toward digital technology and coping with cyberbullying among 520 high school students. This topic holds significant importance in supporting individuals' ability to have a safe, healthy, and empathetic online experience in an increasingly digital world. According to the correlation analysis, attitude toward digital technology and coping with cyberbullying had a positive and significant relationship at a rate of 33.9%. Attitude toward digital technology and prosocial online behaviors were positively correlated at a rate of 22.4%, and coping with cyberbullying and prosocial online behaviors were positively correlated at a rate of 19.4%.