Okul öncesi döneme yönelik hazırlanan Pepee ve Maşa ile Koca Ayı çizgi filminin değerler açısından incelenmesi
Examination of Pepee and Masha and the Bear cartoons prepared for preschool period in terms of values
- Tez No: 979617
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE MEZİYET ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Türkiye yapımı Pepee ve Rusya yapımı Maşa ile Koca Ayı çizgi filminde değerlerin sözel ifade ve davranışsal ifade boyutu açısından izleyiciye sunulma biçimi ve ulaşılan değerlerin Pepee ve Maşa ile Koca Ayı çizgi film bölümlerinde yer alma sıklıklarını belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümünde literatür tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde, literatür tarama yöntemi ile Okul öncesi eğitim, ikinci bölümünde çocuk ve medya, değerlere ilişkin bilgiler sunulmuştur. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise nitel araştırma yöntemlerinden gömülü teori yöntemi kullanılarak çocukların yaşamında önemli bir yere sahip olan Türk yapımı Pepee ve Rusya yapımı Maşa ile Koca Ayı çizgi filmi incelenmiştir. Araştırma verilerinin toplandığı örneklemin seçiminde ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden kuramsal örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Pepee çizgi filminin on bölümü Maşa ile Koca Ayı çizgi filminin on bölümü oluşturmaktadır. Düşyeri youtube kanalından temin edilen Pepee ve Maşa ile Koca Ayı Türkçe youtube kanalından temin edilen Maşa ile Koca Ayı çizgi filminin analizinde doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada yapılan analizler sonucunda incelenen Pepee çizgi film bölümlerinde yer alan değerlerin, sözel ifade ve davranışsal ifade boyutları kıyaslandığında, davranışsal ifade değer kategorilerinden çok sözel ifade kategorileri şeklinde izleyicilere sunulduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen sözel ve davranışsal toplam değer ifadelerinin (n= 457), 372' si“sözel ifade boyutunda”yer almakta iken, 55'i“davranışsal ifade boyutunda”yer almaktadır. Maşa ile Koca Ayı çizgi film bölümlerinde yer alan değerlerin, sözel ifade ve davranışsal ifade boyutları kıyaslandığında, sözel ifade değer kategorilerinden çok davranışsal ifade kategorileri şeklinde izleyicilere sunulduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen sözel ve davranışsal toplam değer ifadelerinin (n= 168), 112' si“davranışsal ifade boyutunda”yer almakta iken, 56'sı“sözel ifade boyutunda”yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine Turkey made Pepe and Russia made verbalization of values in big bear cartoon with tongs and behavioral expression size of the audience in terms of presentation form and reached the value of Pepe and the big bear cartoon section with tongs to take place frequencies. The study consists of three parts. Literature scanning method was used in the first two parts. In the first part of the study, information about pre-school education, children and media, values are presented in the second part with the literature review method. In the third part of the study, the Turkish-made Pepee, which has an important place in children's lives, and the Russian-made cartoon Masha and the Bear, were examined using the embedded theory method, one of the qualitative research methods. The theoretical sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used in the selection of the sample from which the research data were collected. The sample of the study consists of ten episodes of the Pepee cartoon, ten episodes of Masha and the Bear. The method of document analysis was used in the analysis of the cartoon movie Pepee and Masha and the Bear obtained from the Dreaming youtube channel and the Turkish youtube channel Masha and the Bear. As a result of the analyzes conducted in this study, it was determined that the values in the Pepee cartoon episodes were presented to the audience in the form of verbal expression categories rather than behavioral expression value categories when the verbal and behavioral expression dimensions were compared. Of the detected verbal and behavioral total value expressions (n = 457), 372 are in the“verbal expression dimension”, while 55 are in the“behavioral expression dimension”. When the verbal and behavioral expression dimensions of Masha and the Bear cartoons were compared, it was determined that the values were presented to the audience as behavioral expression categories rather than verbal expression value categories. Of the detected verbal and behavioral total value expressions (n = 168), 112 are in the“behavioral expression dimension”, while 56 are in the“verbal expression dimension”.