Farelerde sisplatine bağlı şekillenen nefrotoksisite üzerine Hypericum perforatum'un (sarı kantaron) terapötik etkisinin moleküler ve patolojik yöntemlerle araştırılması
Investigation of the therapeutic effect of Hypericum perforatum (st. john's wort) on cisplatin-induced nephrotoxicity in mice by molecular and pathological methods
  1. Tez No: 979621
  2. Yazar: FARUK AKARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ORTATATLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Sisplatin (SP), kanserin tedavisinde sıkça tercih edilen platin grubu ilaçların ilkidir, ancak nefrotoksik yan etkisi klinik kullanımını sınırlayan başlıca faktördür. Bu çalışmada sisplatin ile oluşturulan nefrotoksisite üzerinde Hypericum perforatum'un (HP) terapötik etkinliğinin apoptoz ve antioksidan parametreler ile histopatolojik bulgular üzerinden araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 8-10 haftalık 42 adet erkek Swiss fare, 1, 2 ve 3. grupta 6'şar ve diğer deneme gruplarında 8'er adet olmak üzere rastgele 6 gruba ayrılmıştır. 1.Grup: Kontrol; 2.Grup (taşıt kontrol): %5 DMSO çözücü 10 gün boyunca gavajla peros (po.); 3.Grup (HP kontrol): 400 mg/kg HP 10 gün boyunca, po.; 4.Grup (SP): 10 mg/kg SP 6.gün tek doz, intraperitoneal (ip.); 5.Grup (profilaksi): 400 mg/kg HP 10 gün boyunca, po.+10 mg/kg SP 6.gün tek doz ip.; 6.Grup (tedavi): 10 mg/kg SP 6.gün tek doz ip.+400 mg/kg HP 6.günden itibaren 10. güne kadar po. gavajla uygulanmıştır. 11. gün kan alımını takiben tüm hayvanlar ötanazi edilerek nekropsileri yapıldı. Sağ böbrekler histopatolojik inceleme için %10'luk formole, sol böbrekler de moleküler inceleme için sıvı azot tankına alınarak -80'de saklandı. Apoptozun etkinliğini belirlemek için kaspaz-3 düzeyi, oksidatif stresin etkinliğini belirlemek için ise Nrf2/HO-1 yolunun ekspresyon düzeyleri RT-PCR ile değerlendirildi. Böbrek dokusunda lipid peroksidasyonun belirteci olarak MDA düzeyleri ve total antioksidan kapasite (TAK), ELISA ile ölçüldü. SP grubunda, serum BUN ve kreatinin düzeyleri önemli derecede yükseldi (p<0,05), TAK düzeyi ise önemli oranda düşerken, MDA sevisinde artış olmasına rağmen istatistiksel fark oluşmadı. SP ile birlikte HP uygulaması serum BUN ve kreatinin düzeylerinde önemli düşüş sağladı (p<0,05), bu tablo profilaksi grubunda daha belirgindi. HP uygulaması sisplatin verilen gruplarda TAK seviyelerini artırıken (p<0,05), MDA seviyelerinde önemli değişikliğe sebep olmadı. PCR ile yapılan ölçümlerde kaspaz-3 gen ekspreyonları açısından SP grubuna oranla profilaksi ve tedavi gruplarında düşüş olsa da istatistiksel fark yoktu. Nrf2 ekspresyonu SP ve tedavi grubunda artarken profilaksi grubunda önemli ölçüde azaldı. HO-1 ekpresyonlarında SP grubunda önemli artış belirlendi, HP uygulamasıyla bu ekspresyonun azaldığı, profilaksi grubundaki azalmanın önemli olduğu görüldü (p<0,05). Histopatolojik incelemede özellikle tübül epitellerinde nekroz ve vakuolizasyon ile tübül lümenlerinde hiyalin silindiri, SP grubunda en yüksek olarak gözlendi, profilaksi grubunda ise önemli düzelmeler belirlendi. Çalışmadan elde edilen biyokimyasal, moleküler ve histopatolojik bulgular ışığında, sisplatinin neden olduğu nefrotoksisite üzerinde Hypericum perforatum'un antioksidan gen ve enzimleri tetikleyerek oksidatif stresin düzenlenmesiyle renoprotektif etki potansiyeline sahip olabileceği ve özellikle profilaktik uygulamanın daha yararlı olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cisplatin (CP) is the first of the platinum-group drugs frequently preferred in cancer treatment, but its nephrotoxic side effects are the main factor limiting its clinical use. This study aimed to investigate the therapeutic efficacy of Hypericum perforatum (HP) on cisplatin-induced nephrotoxicity through apoptosis and antioxidant parameters and histopathological findings. In the study, 42 male Swiss mice, 8-10 weeks old, were randomly assigned to 6 groups: 6 mice each in groups 1, 2, and 3, and 8 mice each in the other experimental groups. Group 1: Control; Group 2 (vehicle control): 5% DMSO solvent administered intraperitoneally (po) for 10 days; Group 3 (HP control): 400 mg/kg HP administered po for 10 days; Group 4 (SP): 10 mg/kg SP administered intraperitoneally (i.p.) as a single dose on day 6; Group 5 (prophylaxis): 400 mg/kg HP for 10 days, po. + 10 mg/kg SP as a single dose ip on day 6; Group 6 (treatment): 10 mg/kg SP as a single dose ip on day 6, + 400 mg/kg HP as a single dose ip on day 6, were administered via po gavage from day 6 until day 10. Following blood collection on day 11, all animals were euthanized and necropsied. Right kidneys were placed in 10% formalin for histopathological examination, and left kidneys were stored in liquid nitrogen tanks at -80°C for molecular examination. Caspase-3 levels were assessed to determine the effectiveness of apoptosis, and expression levels of the Nrf2/HO-1 pathway were assessed by RT-PCR to determine the effectiveness of oxidative stress. MDA levels and total antioxidant capacity (TAC) were measured by ELISA as markers of lipid peroxidation in kidney tissue. In the SP group, serum BUN and creatinine levels increased significantly (p<0.05), while TAC levels decreased significantly, while despite an increase in MDA levels, no statistically significant difference was observed. HP administration combined with SP resulted in a significant decrease in serum BUN and creatinine levels (p<0.05), which was more pronounced in the prophylaxis group. HP administration increased TAC levels in the cisplatin groups (p<0.05), while no significant change in MDA levels was observed. PCR measurements revealed a decrease in caspase-3 gene expression in the prophylaxis and treatment groups compared to the SP group, but there was no statistically significant difference. Nrf2 expression increased in the SP and treatment groups, while it decreased significantly in the prophylaxis group. A significant increase in HO-1 expression was detected in the SP group. This expression decreased with HP administration, and the decrease in the prophylaxis group was significant (p<0.05). Histopathological examination revealed the highest incidence of necrosis and vacuolization in the tubular epithelium, and hyaline casts in the tubular lumen, in the SP group. Significant improvements were observed in the prophylaxis group. Based on the biochemical, molecular, and histopathological findings obtained in the study, it was concluded that Hypericum perforatum may have a renoprotective potential against cisplatin-induced nephrotoxicity by regulating oxidative stress by inducing antioxidant genes and enzymes, and that prophylactic administration is particularly beneficial.