Yavru ve yetişkin kedi testisinde kemik matriks proteinlerinin immunohistokimyasal lokalizasyonu
Immunohistochemical localization of bone matrix proteins in the testes of immature and mature cats
  1. Tez No: 979647
  2. Yazar: ABDULLAH SAİD TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Veteriner Hekimliği, Histology and Embryology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Histoloji ve Embriyolojisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, osteokalsin, osteonektin ve osteopontin proteinlerinin; a) olgunluk dönemlerine göre kedi testislerindeki lokalizasyon ve dağılımlarındaki farklılıkları immunohistokimyasal yöntemle belirlemek, b) testisin yapısal bileşenlerine katılıp katılmadıklarını ortaya koymak ve c) erkek kedi üreme fizyolojisindeki olası rollerini saptamak amacı ile tasarlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sunulan çalışmada, Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Polikliniğine ve Diyarbakır'da bulunan bazı özel veteriner kliniklerine kısırlaştırma amacıyla getirilen, yaşları ve ırkları farklı olan sağlıklı erkek kedilerden elde edilen toplam 30 adet testis dokusu kullanıldı. Dokular, %10'luk nötral tamponlu formalin solüsyonu ile tespit edildi ve daha sonra rutin histolojik aşamalardan geçirilerek parafin blokları haline getirildi. Parafin bloklarından 5 mikrometre kalınlığında seri kesitler alındı. Alınan kesitlerin bir kısmı Crossman'ın üçlü boyaması ile diğer bir kısmı ise immunohistokimya yöntemi ile boyandı. Bulgular: Çalışmadan elde edilen immunohistokimyasal bulgular sonucunda; osteokalsin, osteonektin ve osteopontin proteinlerinin yavru ve yetişkin testiste bulunan hücrelerde farklı yoğunluklarda lokalize ve dağılım gösterdiği tespit edildi. Osteokalsin, osteonektin ve osteopontin proteinlerinin; yavrulardaki sertoli, leydig ve bazı germ hücrelerinde güçlü, duktus deferenslerde ise zayıf yoğunlukta bir immunreaksiyon gösterdiği belirlendi. Bununla birlikte osteopontin immunreaktivitesi epididimis epitel hücrelerinde zayıftan orta seviyeye doğru iken, bağ doku hücrelerinde negatif olduğu gözlendi. Yetişkin testisteki spermatositlerde osteonektin ve osteopontin immunreaksiyon yoğunluğunun güçlü, osteokalsinin ise orta seviyelerde olduğu saptandı. Sertoli ve leydig hücrelerinde ise ostekalsinin orta seviyelerde immunreaktivite şekillendirirken, osteonektin ve osteopontinin yok denecek kadar zayıf olduğu belirlendi. Ayrıca ostokalsin immunreaktivitesinin, epididimis epitel hücrelerinde güçlü seviyede şekillendiği gözlenirken, duktus deferensin epitel hücrelerinde osteonektin ile birlikte orta seviyede olduğu tespit edildi. Sonuç: Osteokalsin, osteonektin ve osteopontin proteinin; yavru ve yetişkin kedilerdeki testis, epididimis ve deferens kanallarında farklı yoğunluklarda ekspresse olduğu gözlenmiştir. Gözlemlenen ekspresyonun boyama yoğunluğu ve dağılımı açısından kedi ırkları arasında herhangi bir farklılığın bulunmadığı ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgulara bakıldığında osteokalsin, osteonektin ve osteopontinin; germ hücrelerinin farklılaşıp çoğalmasında, leydig hücrelerinde doğrudan testosteron salınımının düzenlenmesinde ve seminifer tubül duvarındaki hücrelerin metabolik ve mitotik aktivitelerinde olası işlevlere sahip olabileceğini akla getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was designed to a) determine the differences in the localization and distribution of osteocalcin, osteonectin and osteopontin proteins in cat testes according to maturity stages by immunohistochemical method, b) reveal whether they participate in the structural components of the testis and c) determine their possible roles in the reproductive physiology of the male cat. Materials and Methods: In the presented study, a total of 30 testicular ttissue samples were obtained from healthy male cats of different ages and breeds, brought for castration to the Dicle University Veterinary Faculty Polyclinic and some private veterinary clinics in Diyarbakır, were used. The tissues were fixed with 10% neutral buffered formalin solution and then processed into paraffin blocks by routine histological stages. Serial sections of 5 micrometer thickness were taken from the paraffin blocks. Some of the sections were stained with Crossman's triple staining and the other part with immunohistochemistry. Results: As a result of the immunohistochemical findings obtained from the study, it was determined that osteocalcin, osteonectin and osteopontin proteins were localized and distributed in different densities in the cells of the immature and mature testes. It was determined that osteocalcin, osteonectin and osteopontin proteins showed a strong immunoreaction in Sertoli, Leydig and some germ cells in the immature, and a weak immunoreaction in the ductus deferens. However, osteopontin immunoreactivity was weak to moderate in epididymis epithelial cells, while it was negative in connective tissue cells. In spermatocytes of adult testes, osteonectin and osteopontin immunoreaction intensity was found to be strong, while osteocalcin was at moderate levels. In Sertoli and Leydig cells, osteocalcin formed a moderate immunoreaction, while osteonectin and osteopontin were determined to be almost nonexistent. In addition, osteocalcin immunoreactivity was observed to be strong in epididymis epithelial cells, while it was found to be at a moderate level together with osteonectin in ductus deferens epithelial cells. Conclusion: It was observed that osteocalcin, osteonectin and osteopontin proteins were expressed in different densities in the testis, epididymis and deferens ducts of kittens and adult cats. It was revealed that there was no difference between cat breeds in terms of staining intensity and distribution of the observed expression. When the findings were examined, it was suggested that osteocalcin, osteonectin and osteopontin may have possible functions in the differentiation and proliferation of germ cells, in the regulation of direct testosterone secretion in Leydig cells and in the metabolic and mitotic activities of cells in the seminiferous tubule wall.