Türkçede sansür tipolojisi
Censorship typology in Turkish
  1. Tez No: 979669
  2. Yazar: HİCRAN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN HİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Dil, toplumsal yapının kültürel, ahlaki ve geleneksel kodlarını karakterize eden en güçlü iletişim aracıdır. Toplumun değerleri ve normları doğrultusunda şekillenen söylemler, kimi zaman kabul edilmeyen, aykırı görülen ya da sakıncalı bulunan içeriklerle karşı karşıya gelir. Bu noktada sansür, iletişimin sınırlarını belirleyen bir kontrol mekanizması olarak devreye girer. Sansür yalnızca kurumsal ve yasal otoriteler tarafından değil, bireylerin kendi ifadeleri üzerinde geliştirdikleri otosansür uygulamalarıyla da işlevseldir. Özellikle tabular, toplumun yazılı olmayan en eski ahlaki kuralları olarak bireylerin dil seçimlerinde doğrudan etkili olur. Tabu niteliği taşıyan ifadeler, bastırılır ya da örtük biçimlere dönüştürülür. Bu süreçte örtmece ve dolaylı anlatım gibi stratejiler devreye girer. Argo ifadeler ise toplumun kenar dilini temsil ederek sansür ve otosansürün en yoğun uygulama alanlarından birini oluşturur. Sansür, içerik üzerinde olduğu gibi dilin yapısında da değişimlere yol açar. Ses, biçim, sözdizimi ve anlam düzeylerinde gerçekleşen bu dönüşümler, yüzey yapıda fark edilse de derin yapıdaki anlamın genellikle korunduğu görülür. Bu nedenle sansür, dilbilgisel bir inceleme alanı olarak tipoloji ve sınıflandırma bağlamında ele alınabilir. Eksiltme, değiştirme, ima, dolaylı anlatım ya da kısaltma gibi yöntemlerle uygulanan yapısal sansür biçimleri, dilin esnekliğini ve üretim gücünü ön plana çıkarır. Aynı zamanda, sansürün ve otosansürün dildeki görünürlüğü, toplumsal dinamiklerin, kültürel kodların ve bireysel tercihlerle şekillenen ifade pratiklerinin anlaşılması için önemli bir araştırma alanı sunar. Bu çalışmada sansür, otosansür, tabu, örtmece ve argo arasındaki ilişki, dilsel stratejiler üzerinden değerlendirilmiş, yapısal değişikliklerin işlevleri tipolojik bir bakış açısıyla ele alınmış ve sansürün dildeki üretici ve sınırlandırıcı boyutları bütüncül bir çerçevede incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Language is the most powerful means of communication that characterises the cultural, moral and traditional codes of social structure. Discourses shaped by the values and norms of society sometimes encounter content that is unacceptable, considered deviant or deemed objectionable. At this point, censorship comes into play as a control mechanism that defines the boundaries of communication. Censorship is functional not only through institutional and legal authorities but also through self-censorship practices developed by individuals over their own expressions. Taboos, in particular, directly influence individuals' language choices as society's oldest unwritten moral rules. Expressions that carry taboo connotations are suppressed or transformed into implicit forms. In this process, strategies such as euphemism and indirect expression come into play. Slang expressions, representing the fringe language of society, constitute one of the most intense areas of application for censorship and self-censorship. Censorship causes changes not only in content but also in the structure of language. These transformations, which occur at the levels of sound, form, syntax and meaning, are noticeable in the surface structure, but the meaning in the deep structure is generally preserved. Therefore, censorship can be addressed as an area of linguistic study in the context of typology and classification. Structural forms of censorship, applied through methods such as omission, alteration, implication, indirect expression, or abbreviation, highlight the flexibility and productive power of language. At the same time, the visibility of censorship and self-censorship in language offers an important field of research for understanding social dynamics, cultural codes, and expression practices shaped by individual preferences. This study evaluates the relationship between censorship, self-censorship, taboo, euphemism, and slang through linguistic strategies, examines the functions of structural changes from a typological perspective, and investigates the productive and restrictive dimensions of censorship in language within a holistic framework.