Bilinçli farkındalık ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluşun aracılık rolü
The mediating role of ontological well-being in the relationship between mindfulness and psychological symptoms
  1. Tez No: 979677
  2. Yazar: GÜLÇİN ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, bilinçli farkındalık ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluşun aracı rolünü incelemektir. Nicel desenli ve ilişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülen çalışmanın katılımcılarını, Türkiye'de yaşayan ve kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen, yaşları 18 ile 69 arasında değişen 321 yetişkin birey oluşturmuştur. Veri toplama sürecinde katılımcılara Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri ve Ontolojik İyi Oluş Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 27.0 programı ile analiz edilmiş, değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla Pearson korelasyon analizi, gruplar arası farklılıkları değerlendirmek için bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü ANOVA, aracı etkiyi test etmek amacıyla ise Hayes'in (2018) PROCESS makrosu (Model 4) kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, bilinçli farkındalık ile psikolojik belirtiler arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki; bilinçli farkındalık ile ontolojik iyi oluş ve ontolojik iyi oluş ile psikolojik belirtiler arasında ise sırasıyla pozitif ve negatif yönlü anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Yapılan aracılık analizi sonucunda, ontolojik iyi oluşun bu ilişkide kısmi aracı rol oynadığı belirlenmiştir. Ayrıca, cinsiyete göre ontolojik iyi oluş düzeylerinde anlamlı fark saptanırken, eğitim düzeyi ve medeni duruma göre psikolojik belirtilerde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu bulgular, bireylerin psikolojik belirtilerinin azaltılmasında bilinçli farkındalık ve ontolojik iyi oluş düzeylerinin önemli değişkenler olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of ontological well-being in the relationship between mindfulness and psychological symptoms. The study, designed within a quantitative and correlational research framework, was conducted with 321 adult participants aged between 18 and 69, selected through a convenience sampling method from individuals residing in Türkiye. During the data collection process, participants were administered the Mindful Attention Awareness Scale, the Brief Symptom Inventory, and the Ontological Well-Being Scale. The collected data were analyzed using SPSS 27.0. Pearson correlation analysis was employed to identify the relationships between variables, independent samples t-test and one-way ANOVA were used to examine group differences, and Hayes' (2018) PROCESS macro (Model 4) was utilized to test the mediating effect. According to the results, a significant negative relationship was found between mindfulness and psychological symptoms, while mindfulness and ontological well-being showed a significant positive relationship, and ontological well-being and psychological symptoms showed a significant negative relationship. Mediation analysis indicated that ontological well-being partially mediated the relationship between mindfulness and psychological symptoms. Furthermore, a significant difference was found in ontological well-being levels based on gender, and psychological symptoms differed significantly according to educational level and marital status. These findings suggest that mindfulness and ontological well-being may be important variables in reducing individuals' psychological symptoms.