Mükemmeliyetçiliğin kaygı üzerindeki etkileri: Duygu düzenleme güçlüğü ve erteleme davranışının aracılık rolleri
The effects of perfectionism on anxiety: The mediating roles of emotion regulation difficulties and procrastination
- Tez No: 979684
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, mükemmeliyetçiliğin kaygı üzerindeki etkisini ve bu ilişkide duygu düzenleme güçlüğü ile erteleme davranışının aracı rollerini inceleme amacıyla yürütülmüştür. Kavramsal çerçeve, bilişsel davranışçı kuramı odak alarak çok boyutlu bir perspektifle değerlendirilmiştir. Araştırmaya, Türkiye'nin farklı illerinden, 18-70 yaş aralığında, 310'u kadın olmak üzere toplam 454 kişi katılmıştır. Veriler, Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Saf Erteleme Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ve Beck Anksiyete Envanteri kullanılarak çevrim içi anket yöntemiyle toplanmıştır. Tanımlayıcı analizler için SPSS 26.0, yapısal eşitlik modellemesi için ise LISREL 8.80 kullanılmıştır. Analiz sonucunda, duygu düzenleme güçlüğü ve erteleme davranışının, mükemmeliyetçilik ile kaygı arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiği belirlenmiştir. Değişkenler arasındaki doğrudan etkiler istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur; sıralı aracılık yoluna ilişkin model ise anlamlılık göstermemiştir. Bu bulgular ışığında, tedavi uygulamalarına dair çıkarımlar yapılmış ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of perfectionism on anxiety, with a particular focus on the mediating roles of emotion regulation difficulties and procrastination. The conceptual framework was approached from a multidimensional perspective, grounded primarily in cognitive behavioral theory. The sample consisted of 454 participants aged between 18 and 70, with 310 being women, recruited from various provinces across Turkey. Data were collected through an online survey using the Frost Multidimensional Perfectionism Scale, the Pure Procrastination Scale, the Difficulties in Emotion Regulation Scale, and the Beck Anxiety Inventory. Descriptive analyses were conducted using SPSS 26.0, and structural equation modeling was carried out with LISREL 8.80. The results indicated that both emotion regulation difficulties and procrastination played a partial mediating role in the relationship between perfectionism and anxiety. The direct effects among the variables were statistically significant; however, the sequential mediation pathway was not found to be significant. Based on these findings, implications for therapeutic practice were discussed, and recommendations for future research were provided.