Belediyelerde mahalli idareler hesap planının işleyişi ve muhasebe kullanıcılarının memnuniyet düzeyinin ölçülmesi TRA1 Bölgesi
Functioning of local administrations' accounting plan in municipalities and measuring the satisfaction level of accounting users TRA1 Region
  1. Tez No: 979729
  2. Yazar: EMİR TAHA TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH COŞKUN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, TRA1 Bölgesi'nde (Erzurum, Erzincan ve Bayburt) faaliyet gösteren belediyelerde mahallî idareler hesap planının işleyişini incelemek ve bu planı uygulayan muhasebe kullanıcılarının memnuniyet düzeyini ölçmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmış ve veri toplama aracı olarak yapılandırılmış anket formu tercih edilmiştir. Katılımcılar, bölgedeki belediyelerin muhasebe birimlerinde çalışan ve hesap planının uygulanmasına doğrudan katkı sunan muhasebe personelinden oluşmaktadır. Veriler Google Forms aracılığıyla çevrim içi olarak toplanmış ve SPSS 27.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sürecinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, mahallî idareler hesap planına yönelik kullanıcı algıları ve memnuniyet düzeyleri genel olarak orta-üst düzeydedir. Katılımcıların en çok yazılım uyumsuzluğu, mevzuat değişikliklerinin takibi ve personel eksikliği gibi yapısal sorunlardan yakındıkları görülmüştür. Memnuniyet düzeyinin en güçlü yordayıcısının planın anlaşılırlığı ve uygulanabilirliği olduğu, eğitim düzeyinin memnuniyet üzerinde anlamlı bir katkı sunduğu, ancak mesleki deneyimin bu bağlamda sınırlı etki gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca, belediye ölçeğine göre algı ve memnuniyet puanlarının anlamlı biçimde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, yazılım entegrasyonunun artırılması, mevzuatın sadeleştirilmesi, hizmet içi eğitim programlarının yaygınlaştırılması ve personel kapasitesinin güçlendirilmesi yönünde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the functioning of the local administrations' accounting plan in municipalities operating in the TRA1 Region (Erzurum, Erzincan and Bayburt) and to measure the satisfaction level of accounting users who implement this plan. In the research, the descriptive scanning model, one of the quantitative research methods, was used and a structured survey form was preferred as the data collection tool. The participants consisted of accounting personnel working in the accounting units of the municipalities in the region and directly contributing to the implementation of the accounting plan. The data were collected online via Google Forms and analyzed using the SPSS 27.0 program. In the analysis process, independent sample t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation and multiple regression analyses were applied in addition to descriptive statistics. According to the research findings, user perceptions and satisfaction levels regarding the local administrations' chart of accounts are generally at medium-high levels. It was observed that the participants complained the most about structural problems such as software incompatibility, monitoring of legislative changes and personnel shortage. It was determined that the strongest predictor of the satisfaction level was the comprehensibility and applicability of the plan, the level of education made a significant contribution to satisfaction, but professional experience had a limited effect in this context. In addition, it was determined that perception and satisfaction scores differed significantly according to the municipality scale. As a result of the research, suggestions were made to increase software integration, simplify the legislation, expand in-service training programs and strengthen personnel capacity.