Deprem sonrası toplumsal süreçler
Social processes after the earthquake
- Tez No: 979783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KÜÇÜKALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Depremlerin potansiyel etkilerini tam olarak kavrayabilmek için, Türkiye'nin tarih boyunca sismik aktivitesinin çok boyutlu sonuçlarını dikkate almanın öneminin bilincinde olarak sosyolojik bir inceleme yapılmıştır. Türkiye'de depremlerin meydana gelmesi, hem kişisel hem de toplumsal dönüşümlere yol açarak, bireylerin günlük yaşamlarında deprem gerçekleriyle yüzleştiği toplumsal bir olgunun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı, depremlerin mekânsal etkisini kavramak ve toplumsal dayanışma girişimlerinin gelişimini yerinde incelemelerle aydınlatmaktır. Araştırmanın temel amacı sismik faaliyetlerin öngörülmesi etrafında dönen sosyal dayanışma uygulamalarının tezahürlerini ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
In order to fully understand the potential effects of earthquakes, a sociological analysis was conducted, aware of the importance of considering the multidimensional consequences of Turkey's seismic activity throughout history. The occurrence of earthquakes in Turkey has led to both personal and social transformations, resulting in the emergence of a social phenomenon in which individuals face the realities of earthquakes in their daily lives. The aim of this study is to understand the spatial impact of earthquakes and to shed light on the development of social solidarity initiatives through on-site investigations. The main aim of the research is to reveal the manifestations of social solidarity practices revolving around the prediction of seismic activities.