Platform liderliği ve kamu hizmeti motivasyonu arasındaki ilişkide öz kontrolün aracılık rolünün incelenmesi: Sağlık çalışanları üzerine ampirik bir çalışma
Examining the mediating role of self-control in the relationship between platform leadership and public service motivation: An empirical study on healthcare workers
  1. Tez No: 979782
  2. Yazar: SERAP ÜST FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH BÖRTEÇİNE AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamu yönetiminde dönüşüm süreçlerinin sağlık sektörüne yansımalarını ele alarak, platform liderliğinin sağlık çalışanlarının kamu hizmet motivasyonu üzerindeki etkisini incelemek ve bu ilişkide özkontrol değişkeninin aracı bir rol oynayıp oynamadığını ortaya koymaktır. Kamu hizmet motivasyonu, bireylerin kamu yararına hizmet etme arzularını ve toplumsal fayda üretmeye yönelik değerlerini içeren psikolojik bir eğilimdir. Sağlık sektörü gibi yüksek stresli ortamlarda çalışanlar için, küresel düzeyde artan belirsizlik, iş yükü ve duygusal tükenmişlikle beraber motivasyonun sürdürülebilirliği, hem bireysel hem de kurumsal başarı açısından kritik öneme sahiptir. Son yıllarda öne çıkan yeni bir kavram olan platform liderliği yaklaşımı; geleneksel hiyerarşik liderlik modellerinden farklı olarak iş birliği, inovasyon ve katılımcılığı destekleyen, organizasyonel sınırları aşan ve dijital platformların sunduğu olanaklardan yararlanan bir liderlik modelidir. Bununla birlikte, bireyin motivasyon düzeyini etkileyen, önemli bir psikolojik kaynak olarak öne çıkan bir diğer belirleyici değişken özkontrol mekanizmasıdır. Özkontrolün özellikle sağlık sektöründe, çalışan performansı, stresle başa çıkma ve motivasyon düzeyleri üzerinde pozitif etkileri olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırma kapsamında, üniversite hastanesinde görev yapan 378 sağlık çalışanına yönelik nicel bir saha araştırması yürütülmüş; yapısal eşitlik modeliyle test edilen hipotezler sonucunda; platform liderliğinin kamu hizmet motivasyonunu anlamlı biçimde artırdığı ve bu ilişkide özkontrolün güçlü bir aracı rol üstlendiği belirlenmiştir. Tez, dijital dönüşüm ve liderlik anlayışlarının değişimiyle şekillenen yeni kamu yönetimi paradigmasında, sağlık sektörüne özgü motivasyonel dinamikleri anlamaya ve açıklamaya yönelik özgün bir yaklaşım sunmaktadır. Kamu yönetimi ve örgütsel davranış literatürüne teorik katkılar sunmanın yanı sıra, sağlık yöneticilerine liderlik geliştirme ve personel destek politikalarına yönelik pratik önerilerde sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of platform leadership on public service motivation among healthcare professionals by addressing the impact of transformation processes in public administration on the healthcare sector and to determine whether the self-control variable plays a mediating role in this relationship. Public service motivation is a psychological disposition encompassing individuals' desire to serve the public good and their values for generating social benefit. For those working in high-stress environments like the healthcare sector, amidst increasing global uncertainty, workload, and emotional burnout, sustainability of motivation is critical for both individual and organizational success. Platform leadership, a new concept that has emerged in recent years, is a leadership model that, unlike traditional hierarchical leadership models, supports collaboration, innovation, and participation, transcends organizational boundaries, and leverages the opportunities offered by digital platforms. Furthermore, another determinant variable that stands out as an important psychological resource affecting an individual's motivation level is self-control. Self-control is known to have positive effects on employee performance, coping with stress, and motivation levels, particularly in the healthcare sector. As part of the research, a quantitative field survey was conducted among 378 healthcare professionals working at a university hospital. Hypotheses tested using structural equation modeling revealed that platform leadership significantly increases public service motivation, with self-control playing a strong mediating role in this relationship. The thesis offers a unique approach to understanding and explaining motivational dynamics specific to the healthcare sector within the new public management paradigm shaped by digital transformation and changing leadership approaches. In addition to offering theoretical contributions to the public administration and organizational behavior literature, it also offers practical recommendations for healthcare managers regarding leadership development and employee support policies.