İnsani gelişim-sefalet endeksi ilişkisi: Türkiye uygulaması
Human development-misery index relationship: Turkey application
- Tez No: 979786
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Yüksek enflasyon ve işsizlik tüm ülkeler için önemli sorunlardan birisidir. Çünkü bu iki değişkendeki olumsuzluklar çok kısa sürede insanların yaşamlarına yansımaktadır. Bu öneminden dolayı 1970'lerde ABD'de işsizlik ve enflasyonun aynı anda görüldüğü zamanlarda (Stagflasyon) Arthur Okun enflasyon ve işsizlik oranlarının toplamı ile elde edilen sefalet (iktisadi hoşnutsuzluk) endeksini geliştirmiştir. Endeks, ülkelerin makroekonomik performansını yansıtmaktadır. Diğer taraftan, refah göstergesi olarak bilinen insani gelişim endeksi; insanların umutlarına, hayallerine ve iyi bir yaşam standardına sahip olmaları için yetenekler yaratarak,“seçeneklerin genişletilmesi süreci”olarak tanımlanmaktadır. İnsani gelişim endeksi, kişilerin yaşamlarını dikkate alarak, refahlarını yükseltmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 1985-2022 yılları arasında, sefalet endeksinin insani gelişim endeksi üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmada, değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişkilerin araştırılması amacı ile ARDL sınır testi eşbütünleşme yaklaşımı ve kısa dönemli nedensellik yönünün belirlenmesi için Toda-Yamamoto nedensellik testi uygulanmıştır. Yapılan analiz sonucuna göre, değişkenler arasında uzun dönemli eşbütünleşme ilişkisine rastlanılmıştır. Buna göre, sefalet endeksinde meydana gelen %1 artış insani gelişim endeksini %0,10 azalttığı yönünde sonuç elde edilmiştir. Kısa dönem nedensellik sonuçlarına göre; sefalet endeksinden insani gelişim endeksine doğru ve insani gelişim endeksinden sefalet endeksine doğru çift yönlü nedenselliğin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
High inflation and unemployment are important problems for all countries. Because the negativities in these two variables are reflected in people's lives in a very short time. Due to this importance, in the 1970s, when unemployment and inflation were seen simultaneously in the USA (Stagflation), Arthur Okun developed the misery (economic discontent) index obtained by adding the inflation and unemployment rates. The index reflects the macroeconomic performance of countries. On the other hand, the human development index, known as the welfare indicator; is defined as the“process of expanding options”by creating skills for people to have hopes, dreams and a good standard of living. The human development index aims to increase the welfare of people by taking their lives into consideration.The aim of this study is to investigate the effect of the misery index on the human development index between 1985-2022 in Turkey. In the study, the ARDL bounds test cointegration approach was applied to investigate the long-term relationships between the variables and the Toda-Yamamoto causality test was applied to determine the short-term causality direction. According to the analysis results, a long-term cointegration relationship was found between the variables. Accordingly, it was concluded that a 1% increase in the misery index decreased the human development index by 0.10%. According to the short-term causality results; It was concluded that there was bidirectional causality from the misery index to the human development index and from the human development index to the misery index.