Özgecilik ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide sosyal onay ihtiyacının aracı rolü
The mediating role of the need for social approval in the relationship between altruism and psychological well-being
  1. Tez No: 979789
  2. Yazar: REZAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, özgecilik, sosyal onay ihtiyacı ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkileri incelemek ve sosyal onay ihtiyacının, özgecilik ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide aracı rol oynayıp oynamadığını yapısal eşitlik modellemesi çerçevesinde test etmektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kapsamında yordayıcı korelasyonel desen kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, 18–65 yaş aralığında yer alan ve uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 405 (304 kadın, 101 erkek) yetişkin birey oluşturmaktadır. Veriler, Özgecilik Ölçeği, Sosyal Onay İhtiyacı Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Toplanan verilerin analizi SPSS 27 ve LISREL 8.51 programları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Yapısal eşitlik modeli kapsamında yapılan analizler sonucunda, özgecilik ile psikolojik iyi oluş arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki; özgecilik ile sosyal onay ihtiyacı arasında negatif ve anlamlı bir ilişki; sosyal onay ihtiyacı ile psikolojik iyi oluş arasında ise negatif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, sosyal onay ihtiyacının, özgecilik ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide kısmi aracı rol oynadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between altruism, the need for social approval, and psychological well-being, and to test whether the need for social approval plays a mediating role in the relationship between altruism and psychological well-being within the framework of structural equation modeling. The research was conducted using a predictive correlational design, a subtype of the relational survey model within quantitative research methods. The study sample consisted of 405 adult individuals (304 women, 101 men) between the ages of 18 and 65, selected through a convenience sampling method. Data were collected using the Altruism Scale, the Need for Social Approval Scale, and the Psychological Well-Being Scale. The collected data were analyzed using SPSS 27 and LISREL 8.51 software programs. Structural equation modeling results revealed a positive and significant relationship between altruism and psychological well-being, a negative and significant relationship between altruism and the need for social approval, and a negative and significant relationship between the need for social approval and psychological well-being. Furthermore, it was determined that the need for social approval has a partial mediating role in the relationship between altruism and psychological well-being.