Suçun sosyo-ekonomik belirleyicileri: OECD ülkeleri üzerinde bir uygulama
Socio-economic determinants of crime: An application on OECD countries
- Tez No: 979788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumun hukuki ve ahlaki sınırlarını aşan, kanunlarla yasaklanmış ve yaptırıma tabi tutulan eylemler olarak tanımlanan suçlar, yalnızca bireysel davranışlar değil, aynı zamanda sosyo-ekonomik koşulların bir sonucu olarak da değerlendirilmektedir. Suçun arkasındaki sosyo-ekonomik nedenleri anlamak, suç oranlarını azaltmaya yönelik etkili çözümler geliştirebilmek için büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, çeşitli sosyo-ekonomik değişkenlerin suç üzerindeki etkilerini ampirik olarak incelemektir. Bu çerçevede beşeri sermaye, yoksulluk, ekonomik büyüme, nüfus artışı, istihdam, işsizlik, korunmasız istihdam ve enflasyon gibi faktörler analiz kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışma, 2008-2021 dönemi için veri erişiminin mümkün olduğu 20 OECD ülkesini kapsamaktadır. Çalışma bulgularına göre, incelenen OECD ülkelerinde yoksulluk, ekonomik büyüme, nüfus artışı ve korunmasız istihdam değişkenleri suç oranlarını pozitif yönde etkilemektedir. Buna karşın, işsizlik ve enflasyon değişkenlerinin suç üzerinde negatif yönlü etkileri tespit edilmiştir. Beşeri sermaye ile toplam istihdamın ise suç üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Crimes, defined as actions that exceed the legal and moral boundaries of society and are prohibited and sanctioned by law, are not only considered as individual behaviors but also as a result of socio-economic conditions. Understanding the socio-economic reasons behind crime is of great importance in order to develop effective solutions to reduce crime rates. In this context, the main purpose of the study is to empirically examine the effects of various socio-economic variables on crime. In this context, factors such as human capital, poverty, economic growth, population growth, employment, unemployment, unprotected employment and inflation were evaluated within the scope of the analysis. The study covers 20 OECD countries for which data access is possible for the period 2008-2021. According to the findings of the study, poverty, economic growth, population growth and unprotected employment variables positively affect crime rates in the examined OECD countries. On the other hand, unemployment and inflation variables were found to have negative effects on crime. It was concluded that human capital and total employment did not have a statistically significant effect on crime.