Yeşil ekonomik dönüşüm ve karbon vergisi: Bibliyometrik bir analiz
Green economic transformation and carbon tax: A bibliometric analysis
  1. Tez No: 979790
  2. Yazar: MİRAÇ KALIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU TURAL DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Yeşil ekonomik dönüşüm, çevresel sürdürülebilirliği esas alan ve düşük karbonlu kalkınmayı hedefleyen yeni bir ekonomik paradigma olarak günümüz politika ve akademi gündeminde yer edinmiştir. Bu dönüşüm sürecinde, yeşil ekonominin temel araçlarından biri olan karbon vergisi ise, sera gazı emisyonlarının azaltılması yönünde piyasa temelli etkin bir çözüm sunmaktadır. Son yıllarda çevresel sürdürülebilirliğe verilen önemin artmasıyla birlikte, yeşil ekonomi ve karbon vergisi konularında yapılan akademik çalışmaların sayısında artış gözlemlenmiştir. Bu tez çalışmasında, 2010:01-2025:01 dönemi arasında yeşil ekonomi ve karbon vergisi temalarında gerçekleştirilen akademik yayınlar, bibliyometrik analiz yöntemi kullanılarak sistematik biçimde incelenmiştir. Web of Science veri tabanından elde edilen çalışmalar, araştırma eğilimlerini, iş birliklerini ve konu başlıklarını ortaya koymak amacıyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, iklim değişikliği, karbon emisyonları, yenilenebilir enerji kavramlarının ön plana çıktığını; en yoğun akademik iş birliklerinin ABD ve Çin arasında gerçekleştiğini göstermektedir. Ayrıca, disiplinler arası dağılım incelendiğinde mühendislik ve hukuk alanlarında görece daha az çalışma yapıldığı gözlemlenmiştir. Bu tez çalışması hem alandaki mevcut durumu belirlemekte hem de gelecekteki araştırmacılar için yol gösterici öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Green economic transformation has emerged as a pivotal paradigm in contemporary policy and academic discourse, emphasizing environmental sustainability and aiming for low-carbon development. Within this transformative process, carbon taxation stands out as a key instrument of the green economy, offering an effective market-based solution to mitigate greenhouse gas emissions. In recent years, there has been a notable increase in academic research focusing on green economy and carbon taxation, reflecting the growing global emphasis on environmental sustainability. This thesis systematically examines academic publications from 2010:01 to 2025:01 that focus on green economy and carbon taxation, employing bibliometric analysis. Utilizing data from the Web of Science database, the study analyzes research trends, collaborations, and thematic developments within the literature.Findings reveal that topics such as climate change, carbon emissions, and renewable energy are prominently featured, with the most significant academic collaborations occurring between the United States and China. Additionally, the disciplinary distribution indicates a relative paucity of studies within engineering and legal fields, suggesting potential avenues for future research. This thesis not only maps the current state of the literature but also provides guidance for future research endeavors and policy formulation, aiming to deepen the scientific understanding of green economic transformation.