Glamping işletmecilerinin özgeci davranışları ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research aimed at determining altruistic behavior and psychological well-being levels of glamping operators
  1. Tez No: 612873
  2. Yazar: BEGÜM ÖNEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE OZAN AKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kampçılık, son zamanlarda“lüks”kavramını da içine almıştır.“Glamping”olarak adlandırılan ve İngilizce“glamorous”(gösterişli) ve“camping”(kamp yapma) kelimelerinin birleşiminden oluşan bu turizm türü; farklılık arayan ve doğayla bütünleşmek isteyen insanlar için yeni bir alternatif oluşturmuştur. Glamping turizmi kapsamında turistler; belli başlı konforlarından fedakârlık etmek zorunda kalmadan doğayla iç içe vakit geçirebilme şansı elde etmektedirler. Araştırmada, öncelikle glamping kapsamında hizmet veren altı adet işletme ile derinlemesine görüşme yapılarak, glamping işletmelerinin ne tür hizmetler verdikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Sonrasında Türkiye'de hizmet veren 10 işletme ile glamping konusunda popüler olan beş ülkeden 10'ar işletmenin web siteleri karşılaştırılmıştır. Son olarak ise 56 adet Glamping işletme sahibi ve sorumluları ile yüz yüze görüşme ile anket tekniği uygulanmış ve Glamping işletmecilerinin özgeci davranışları ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırmada verilerin normal dağılıma uymaması ve küçük örneklem özelliklerinden dolayı parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Katılımcıların bağışçılık boyutu ile glampinge karşı tutumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamış ama katılımcıların yardım etme davranışı eğilimleri ile bağışçılık davranışı eğilimleri orta kuvvette birlikte ve aynı yönde hareket ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Camping has recently incorporated the concept of“ luxury”. This type of tourism, which is called“ Glamping ”and consists of a combination of the English words“ glamorous ”and“ camping”, has created a new alternative for people who are looking for differences and want to integrate with nature. Within the scope of Glamping tourism, tourists get the chance to spend time with nature without having to sacrifice their main comforts. In the research, it was aimed to determine what kind of services glamping enterprises provide by conducting in-depth interviews with six companies serving primarily within the scope of glamping. Then, the websites of 10 companies from five countries, which are popular for glamping, were compared with 10 companies serving in Turkey. Finally, 56 face-to-face interviews with glamping business owners and principals were conducted with a questionnaire technique and it was tried to determine the altruistic behavior and psychological well-being levels of Glamping operators. In the study, nonparametric tests were used because the data did not fit the normal distribution and because of the small sample characteristics. There was no significant relationship between the donor size of the participants and their attitude towards glampinge, but it was determined that the participants ' helpful behaviour tendencies and the donor behaviour tendencies were moving in the same direction and together in the medium force.