Afrika Çad N'djamena Al-Nahda hastanesi'nde görev yapan sağlık yöneticilerinin liderlik davranışları ve kriz yönetimi üzerine bir araştırma.
A study on leadership behaviors and crisis management of health managers working in Al-Nahda hospital N'djamena/Chad, Africa
  1. Tez No: 979838
  2. Yazar: MAHAMAT SALEH ZAKARIA ISSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ULUTAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Afrika ÇCad N'djamena Al-Nahda Hastanesi'nde gőrev yapan sağlık yöneticilerinin liderlik davranışlarını ve kriz yönetimini değerlendirmek amacıyla planlanmıștır. Kesitsel ve tanımlayicı tipte olan çalışmanın evrenini Ocak-Mart 2025 tarihlerinde Afrika Çad N'djamena Al-Nahda Hastanesi 'nde görev yapan sağlık yöneticileri (n=200 kişi) oluşturmuştur. Herhangi bir örneklem yöntemi seçilmeden evrenin tamamına ulaşılmas planlanmıș ve izinliler dișinda 167 sağlık yöneticisi ile araștrma tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri; araștırmacılar tarafindan literatür incelenerek olușturulan sağlık yöneticilerinin sosyodemografik özelliklerini, çalıșma ortamını, çalışma şekillerini, liderlik davranışlarını, iş stresi ve kriz yönetimi düzeylerini değerlendirmeye yönelik sorular sorular ile Liderlik Davranışları Olçeği ve Kriz Yönetimi Olçeğinden olușan anket yaklașık 20 dakika süre içinde uygulanmıstr. Verilerin analizinde frekans, ortalama, standart sapma, t testi, Mann Whitney U testi, ANOVA, Kruskal Wallisve korelasyon ve regresyon testleri kullanılmıştır. Tüm testlerde istatistiksel önem düzeyi 0.05 olarak alımıștır. 40 yaș ve üzeri, kadın, lisansüstü mezun, $ yildan daha fazla sūre yöneticilik yapan sağlıik yöneticilerinin destekleyici liderlik boyutu daha yüksek bulunmuştur. Mesleki deneyimi 5 yldan fazla olan sağhık yöneticilerinin kriz yönetimi uygulamaları daha yüksek saptanmıștır. Her iki ölçek arasındaki ilişki incelendiğinde; liderlik davranışları ölçeği araçsal liderlik alt boyutu ile kriz yönetimi ölçeği kriz sırası alt boyutu puanları arasinda zayıf düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki, bașarı yönelimli liderlik davranıșları ölçeği ile kriz yönetimi ölçeği kriz öncesi alt boyutu puanları arasında zayif důzeyde pozitif yönde anlamlı bir lişk bulunmuștur. Basit doğrusal regresyon analizinin sonuçlarina göre kriz yÖnetimini etkileyen tek liderlik davranıșı araçsal liderlik olarak saptanmıştır. Bu çalışmada Afrika Çad N'djamena Al-Nahda Hastanesi 'nde görev yapan sağlık yöneticilerinin liderlik davranışları ve kriz yönetimi uygulamaları yüksek düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a cross-sectional and descriptive analysis to evaluate the leadership behaviors and crisis management competencies of healthcare administrators at Al-Nahda Hospital in N'djamena, Chad. The research population encompassed all 200 administrators employed at the hospital between January and March 2025. Without employing any sampling method, the study was completed with 167 administrators, excluding those on leave. Data were collected via a questionnaire, which included socio-demographic questions and standardized scales for Leadership Behaviors and Crisis Management, with an average completion time of 20 minutes. Analysis of the data, employing statistical methods such as t-tests, ANOVA. correlation, and regression, revealed significant findings. Supportive leadership was notably higher among_ administrators who were female, aged 40 and over, held a postgraduate degree, and had more than five years of management experience Furthermore, those with over five years of professional experience demonstrated superior crisis management practices. Correlation analysis identified weak positive relationships: one between instrumental leadership and the crisis management sub-dimension of“during a crisis,”' and another between achievement-oriented leadership and the“pre-crisis”sub- dimension. Crucially, simple linear regression analysis determined that nstrumental leadership was the sole behavioral style that significantly predicted effective crisis management. In conclusion, the overall levels of both leadership behaviors and crisis management practices among the participating healthcare administrators were assessed to be high, with instrumental leadership being a key influencing factor.