Mide ve kolorektal ameliyat geçiren hastalarda ameliyat öncesi beslenme yönetiminin ve bağırsak temizliğinin ameliyat sonrası bağırsak hareketlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of preoperative nutritional management and intestine cleaning on postoperative intestine motility in patients undergoing stomach and colorectal surgery
  1. Tez No: 979858
  2. Yazar: AYŞE DİLEK SOYLU VANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAY HACIDURSUNOĞLU ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, mide ve kolorektal kanser ameliyatı geçiren hastalarda ameliyat öncesi beslenme yönetiminin ve bağırsak temizliğinin ameliyat sonrası bağırsak hareketlerine etkisinin incelenmesi amacıyla yürütülmüş prospektif ve tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırma evrenini Kasım 2024- Mart 2025 tarihleri arasında bir şehir hastanesinin genel cerrahi kliniğinde çalışma kriterlerine uyan mide ve kolorektal kanser cerrahisi geçiren hastalar oluştururken, örneklemi 259 hasta oluşturdu. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Bilgi Formu kullanıldı. Veri analizinde Jamovi istatistiksel analiz yazılımı kullanıldı. Çalışmadaki hastaların %84.9'unun kolorektal kanser cerrahisi geçirdiği ve %50.2'sinin açık cerrahi girişim geçirdiği belirlendi. NRS-2002 değerine göre besin desteği planlanmayan ve nazogastrik tüp kullanılan hastaların bağırsak fonksiyonlarının daha geç geri geldiği tespit edildi. Ameliyat öncesinde hafif katı gıda tüketen hastalarda bağırsak fonksiyonlarının daha erken geri döndüğü, ayrıca son tüketilen katı gıdadan sonra geçen açlık süresi ile bağırsak fonksiyonları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptandı. Son tüketilen sıvı gıda türü ve son tüketilen sıvı gıda sonrası geçen açlık süresi açısından bağırsak fonksiyonlarında anlamlı bir fark saptanmadı. Bağırsak temizliği yapılan grupta ilk gaz çıkışı, ilk gaita çıkışı ve ilk bağırsak sesi duyulma zamanı temizlik yapılmayan gruba kıyasla daha geç gerçekleştiği belirlendi. Bu çalışma mide ve kolorektal kanser ameliyatı geçiren hastalarda ameliyat öncesi beslenme yönetiminin ve bağırsak temizliğinin ameliyat sonrası bağırsak hareketleri üzerindeki etkilerine yönelik veriler sunmaktadır. Bu kapsamda, sağlık profesyonellerinin hastaları multidisipliner bir yaklaşımla değerlendirmeleri ve bakım sürecinde kanıta dayalı uygulamalardan yararlanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This prospective descriptive study aimed to investigate the effects of preoperative nutritional management and bowel preparation on postoperative bowel function in patients undergoing gastric and colorectal cancer surgery. Conducted between November 2024 and March 2025 in the general surgery clinic of a city hospital, the study included 259 patients who met the inclusion criteria. Data were collected using a Descriptive Information Form and analyzed with Jamovi statistical software. Results showed that 84.9% of patients underwent colorectal cancer surgery and 50.2% had open surgery. According to the NRS-2002 score, patients who did not receive nutritional support and those with nasogastric tubes experienced delayed recovery of bowel function. Patients who consumed light solid foods preoperatively had earlier return of bowel function, and a statistically significant relationship was observed between fasting duration after the last solid food intake and bowel recovery. In contrast, no significant association was found between the type of last liquid consumed, or fasting after liquid intake, and bowel function recovery. Moreover, bowel preparation was linked to delayed postoperative bowel activity, with later occurrences of first flatus, defecation, and bowel sounds compared to patients without preparation. In conclusion, this study demonstrates that preoperative nutritional strategies and bowel preparation significantly influence postoperative bowel recovery in gastric and colorectal cancer patients. The findings emphasize the need for multidisciplinary evaluation and encourage healthcare professionals to adopt evidence-based practices in perioperative care to optimize patient outcomes both during hospitalization and after discharge.