Sosyal medya ınfluencer özelliklerinin Z kuşağının satın alma niyeti üzerindeki etkisi
The impact of social media influencers' characteristics on generation Z's purchase intention
- Tez No: 979859
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE TÜRKMEN BARUTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşmenin hızla artmasıyla birlikte, geleneksel pazarlama stratejileri yerini dijital platformlara ve bu platformlar aracılığıyla kitlelere ulaşan sosyal medya influencer'larına bırakmıştır. Özellikle Z kuşağı bireyler, sosyal medyayı gündelik yaşamlarının merkezinde konumlandıran, içerik üreticileriyle yüksek düzeyde etkileşim kuran ve bu etkileşimler aracılığıyla satın alma kararlarını şekillendiren bir tüketici grubudur. Bu doğrultuda, bu tez çalışmasının temel amacı; sosyal medya influencer'larının güvenilirlik, çekicilik, etkileşim ve uzmanlık gibi niteliklerinin Z kuşağı bireylerinin satın alma niyeti üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmanın örneklemi, Türkiye genelinde sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanan ve influencer içeriklerini düzenli takip eden 697 Z kuşağı bireyden oluşmaktadır. Veriler, çevrim içi anket yöntemiyle toplanmış ve SPSS 25.0 istatistik yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Veri analizinde tanımlayıcı istatistikler, faktör analizi, güvenilirlik testi, korelasyon ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, sosyal medya influencer'larının güvenilirlik, çekicilik, etkileşim ve uzmanlık özelliklerinin tamamı Z kuşağının satın alma niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif etkiler yaratmaktadır. Elde edilen bulgular, özellikle uzmanlık değişkeninin en güçlü bir unsur olduğunu; bunu sırasıyla çekicilik, güvenilirlik ve etkileşim değişkenlerinin izlediğini göstermektedir. Bu durum, Z kuşağı bireylerinin bilgiye, deneyime ve samimiyete dayalı içeriklere daha fazla değer verdiğini ve bu unsurların satın alma niyeti oluşumunda belirleyici rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, sosyal medya pazarlaması, satın alma kararı ve influencer temelli marka iletişimi literatürüne katkı sunmakta; aynı zamanda markalara ve pazarlama profesyonellerine etkili influencer seçimi, kampanya yönetimi ve hedef kitle segmentasyonu konularında yol gösterici bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid acceleration of digitalization, traditional marketing strategies have been replaced by digital platforms and social media influencers who reach large audiences through these platforms. Particularly, Generation Z represents a consumer segment that positions social media at the center of their daily lives, engages intensively with content creators, and shapes their purchasing decisions through these interactions. Accordingly, the primary aim of this study is to examine the effects of social media influencers' characteristics—credibility, attractiveness, interaction, and expertise—on the purchase intention of Generation Z individuals. The sample of the study consists of 697 Generation Z participants across Türkiye who actively use social media platforms and regularly follow influencer content. Data were collected through an online questionnaire and analyzed using SPSS Statistics 25.0 software. Descriptive statistics, factor analysis, reliability tests, correlation analysis, and multiple regression analyses were conducted to test the research model. The results indicate that all four influencer characteristics—credibility, attractiveness, interaction, and expertise—have a significant and positive effect on Generation Z's purchase intention. Among these variables, expertise demonstrated the strongest influence, followed by attractiveness, credibility, and interaction. These findings suggest that Generation Z places greater value on content that is based on knowledge, experience, and authenticity, emphasizing that such factors play a decisive role in shaping purchase intentions. This study contributes to the existing literature on social media marketing, purchase intention, and influencer-based brand communication. Additionally, it provides practical implications for marketers and brand managers regarding effective influencer selection, campaign management, and audience segmentation strategies.