Düşünce kuruluşlarında liderlik ve organizasyonel yapının organizasyon verimliliğe üzerine etkisi: TESAM örneği
The effect of leadership and organizational structure in think tanks on organizational efficiency: The case of TESAM
- Tez No: 979883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Günümüz bilgi toplumlarında düşünce kuruluşları, politika geliştirme süreçlerine katkı sağlayan, stratejik analizler yürüten ve karar alıcı mekanizmalar için nitelikli bilgi üreten önemli kurumlardır. Bu kuruluşların etkinlik düzeyini belirleyen en temel unsurlardan biri, sahip oldukları liderlik yapısı ile örgütlenme biçimidir. Kurumsal liderlik anlayışının niteliği, çalışanların motivasyonu, yenilik üretme kapasitesi ve karar alma süreçlerindeki etkinliği doğrudan etkilemektedir. Özellikle dönüşümcü liderlik yaklaşımı, vizyoner ve ilham verici yapısıyla örgütleri sadece hedeflerine ulaştırmakla kalmayıp, aynı zamanda değişim süreçlerini yönetme becerisi sunmaktadır. Bu liderlik tarzının, esnek ve öğrenmeye açık organizasyonel yapılarla birlikte uygulandığında verimlilik üzerinde anlamlı etkiler yarattığı görülmektedir. Organik organizasyonel yapıların, bilgi temelli çalışan kurumlar olan düşünce kuruluşları için daha elverişli bir zemin oluşturduğu söylenebilmektedir. Bu tez çalışmasında, liderlik ve organizasyonel yapı kavramları teorik çerçevede ele alınarak, düşünce kuruluşlarında örgütsel verimlilik üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. TESAM örneği bağlamında hazırlanan bu araştırma, dönüşümcü liderlik tarzı ile organik yapının birlikteliğinin kurumsal performans üzerindeki rolünü literatür temelli olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada herhangi bir saha verisi kullanılmamış, tamamen kuramsal yaklaşımlarla yapılandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's knowledge societies, think tanks are important institutions that contribute to policy development processes, conduct strategic analyses, and produce quality information for decision-making mechanisms. One of the most fundamental factors determining the effectiveness of these institutions is their leadership structure and organizational form. The quality of the institutional leadership approach directly affects employee motivation, innovation capacity, and the effectiveness of decision-making processes. Transformational leadership, in particular, with its visionary and inspiring structure, not only enables organizations to achieve their goals but also provides them with the ability to manage change processes. It has been observed that this leadership style, when applied in conjunction with flexible and learning-oriented organizational structures, has a significant impact on efficiency. In this context, it can be said that organic organizational structures provide a more favorable ground for think tanks, which are knowledge-based organizations. In this thesis study, the concepts of leadership and organizational structure are examined within a theoretical framework, and their effects on organizational efficiency in think tanks are analyzed. Prepared in the context of the TESAM example, this research aims to evaluate the role of the combination of transformational leadership style and organic structure on institutional performance based on the literature. No field data was used in the study, which was structured entirely with theoretical approaches.