İkinci Meşrutiyet devrinde kamusal alanı aramak (1908-1913)
Searching for public sphere in the Second Constitutional period (1908-1913)
- Tez No: 979884
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALİYAR DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, modernleşme hareketlerinin Osmanlı İmparatorluğu'nun son durağı olduğu düşüncesinden yola çıkarak II. Meşrutiyet Dönemi'ni (1908-1913) kamusal alanın varlığı ve niteliği doğrultusunda incelemiştir. Çalışmanın amacı, bu dönemde kamusal alanı ortaya çıkaran unsurları Batı'daki denkleri ile karşılaştırmaktadır. Bunlardan hangilerinin mevcut olup olmadığını tespit etmek ve varsa bu unsurlara ek olarak hangilerinin bulunduğunu belirlemektir. Çalışma, kamusal alan kavramını Jürgen Habermas'ın“Söylemsel Kamusal Alan”yaklaşımı çerçevesinde değerlendirmektedir. Bu kavramsallaştırma kısaca; kamusal alanı devlet ve özel alandan müstakil, bireylerin her türlü özgürlüklerini sağlamış şekilde bir araya gelerek; tartışma ve uzlaşı ile kamuoyunu ortaya çıkardıkları bir zemin olarak tanımlar. Bu bağlamda tez; kahvehane, tiyatro, basın, edebiyat, dernekler, fırkalar, parlamento ve mitingler, boykotlar, grevler gibi kamusallığı şekillendirecek unsurları incelemiştir. Çalışma; kamusal alanı ortaya çıkaracak bu unsurların II. Meşrutiyet Dönemi'nde hem müspet hem de menfi nitelikler barındırdığını ve bunların kamusal alanın bu dönemdeki genel durumunu etkilediğini ortaya koymaktadır. Özellikle matbuatın, kamusal alanın oluşumunda ve niteliklerinin tayininde başat unsur olduğu tespit edilmiştir. Netice olarak; II. Meşrutiyet Dönemi'nin 1908-1913 dönem aralığında dar tabanlı bir edebi kamu olduğunu buna binaen politik kamusal alanın ise cılız kaldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, based on the idea that the Second Constitutional Era (1908-1913) represents the final stage of modernization movements within the context of the Ottoman Empire, examines this period in terms of the existence and nature of the public sphere. The study's aim is to determine which elements that gave rise to the public sphere during this period were present compared to their Western counterparts, which were absent and if so what additional elements existed. The study evaluates the concept of the public sphere within the framework of Jürgen Habermas's public sphere approach. This conceptualization briefly defines the public sphere as a space independent of the state and the private realm, where individuals, with all their freedoms ensured, come together to create public opinion through discussion and consensus. In this context, the study meticulously examines elements that would embody publicness, such as coffee houses, theatres, the press, literatüre, associations, political parties, parliament and public gatherings like mitings, boycotts and strikes. The study reveals that the elements giving rise to the public sphere during the Second Constitutional Era contained both positive and negative attributes, and these attributes influenced the overall state of the public sphere in this period. It was determined that the press, in particular, was the dominant element in the formation and determination of the public sphere's characteristics. Consequently, the study concluded that the 1908-1913 period of the Second Constitutional Era had a narrowly based literary public, and as a result, the political public sphere remained weak.