Farklı periodontal durumlara sahip bireylerin tükürük interlökin-6, interlökin-8 ve LIGHT protein düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of salivary interleukin-6, interleukin-8, and LIGHT protein levels in individuals with different periodontal conditions
  1. Tez No: 979882
  2. Yazar: DORUK SAĞSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ENHOŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu klinik çalışmanın amacı; rutin kontroller sebebiyle periodontoloji kliniğine başvuran bireylerden alınan tükürük örneklerindeki interlökin-6 (IL-6), interlökin-8 (IL-8) ve LIGHT protein seviyelerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda; bu biyokimyasal mediatörlerin periodontal hastalık tanısında bir belirteç olarak potansiyelinin belirlenmesi planlanmaktadır. Yöntem: Sistemik olarak sağlıklı, sigara içmeyen, periodontitisli (n=20), gingivitisli (n=20) ve periodontal olarak sağlıklı (n=20) 60 bireyden tükürük örnekleri alındı. Çalışma grupları için tüm ağız klinik parametreler sondlama cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ) ve sondalamada kanama indeksi (SKİ) ölçümleri yapıldı. Toplanan örneklerdeki IL-6, IL-8 ve LIGHT seviyeleri enzim ilintili immün test (ELISA) ile belirlendi. Bulgular: Tükürük konsantrasyonları açısından karşılaştırıldığında, IL-6 ve LIGHT seviyeleri P ve G gruplarında, S grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. P ve G gruplarında IL-6 ve LIGHT seviyeleri benzer tespit edilmiştir. IL-8 seviyelerinde gruplar arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. IL-6 ve LIGHT'ın kendi aralarında ve klinik parametrelerle pozitif korelasyonu bulunmuştur. IL-8'in diğer sitokinlerle ve klinik parametrelerle herhangi bir korelasyonu bulunamamıştır. IL-6 ve LIGHT'ın periodontal hastalığı sağlıktan ayırt etmede başarılı olduğu gözlemlenmiştir. IL-6 ve LIGHT'ın tanısal değeri benzer olup IL-8'den daha yüksek tanısal değeri olduğu gösterilmiştir. Sonuçlar: Mevcut çalışma, IL-6 ve LIGHT'ın, periodontal hastalıkların patogenezinde etkili olabileceğini ve bu biyobelirteçlerin hastalığın tanısında klinik olarak değerlendirilebilecek potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this clinical study is to comparatively investigate the levels of IL-6, IL-8, and LIGHT proteins in saliva samples obtained from periodontally healthy individuals, as well as those with gingivitis and periodontitis, who presented for routine periodontal examinations. Based on the findings, it is planned to determine the potential of these biochemical mediators as diagnostic markers in the diagnosis of periodontal diseases. Methods: Saliva samples were collected from 60 systemically healthy, non-smoking individuals, including those with periodontitis (n=20), gingivitis (n=20), and periodontally healthy individuals (n=20). For all study groups, full-mouth clinical parameters, including probing pocket depth, clinical attachment level , plaque index , gingival index , and bleeding on probing index, were measured. The levels of IL-6, IL-8, and LIGHT in the collected samples were determined using enzyme-linked immunosorbent assay. Results: When compared in terms of salivary concentrations, IL-6 and LIGHT levels were found to be significantly higher in the periodontitis and gingivitis groups compared to the healthy group. IL-6 and LIGHT levels were found to be similar between the P and G groups. No significant differences were observed in IL-8 levels among the groups. A positive correlation was found between IL-6 and LIGHT levels, as well as between these cytokines and clinical parameters. IL-8, on the other hand, showed no correlation with the other cytokines or clinical parameters. IL-6 and LIGHT were observed to be effective in distinguishing periodontal disease from health. Furthermore, IL-6 and LIGHT demonstrated similar diagnostic value, both showing greater diagnostic potential than IL-8. Conclusion: The present study demonstrates that IL-6 and LIGHT might play a role in the pathogenesis of periodontal diseases and hold potential for clinical application in their diagnosis.