Gender influences on informal networks and social exclusion in the workplace: Insights from Turkish holding companies in Türkiye
Cinsiyetin enformel ağlar ve sosyal dışlanma üzerindeki etkisi: Türkiye'deki holding şirketlerinden bulgular
  1. Tez No: 979903
  2. Yazar: ALEYNA KAPLAN SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ZAMANTILI NAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki enerji ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren holding şirketlerde çalışan kadın yöneticilerin iş yaşamında maruz kaldıkları toplumsal cinsiyet temelli dışlanma pratiklerini ve bu duruma karşı geliştirdikleri enformel destek mekanizmalarını incelemektedir. Araştırmanın temelinde, toplumsal cinsiyetin enformel örgütsel yapılara erişimi nasıl şekillendirdiği ve bunun kadınların dışlanma ya da dahil olma süreçlerini nasıl etkilediği sorusu yer almaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş, veriler Gioia metodolojisi kullanılarak analiz edilmiştir. Türkiye'nin önde gelen holdinglerinde üst düzey yönetici olarak görev yapan 15 kadınla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, kadınların erkek egemen enformel etki alanlarına erişimde yapısal ve kültürel engellerle karşılaştığını ortaya koyarken, bu dışlanmayı aşmak için kahve molaları, kız kardeşlik projeleri gibi gündelik pratikler ve dayanışma temelli kadın ağları aracılığıyla alternatif yollar geliştirdiklerini de göstermektedir. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı ve kapsamı açıklanmıştır. İkinci bölümde ilgili literatür ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde araştırma tasarımı ve veri toplama süreci aktarılmış, dördüncü bölümde MAXQDA çıktılarıyla Gioia analizine uygun şekilde bulgular sunulmuş, beşinci bölümde ise teorik ve pratik sonuçlar tartışılmıştır. Bu çalışma, kurumsal yapılardaki enformel güç ilişkilerinin toplumsal cinsiyet boyutunu görünür kılmayı ve kadınların sembolik ve pratik dışlanmaya karşı geliştirdiği stratejileri ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the gendered dynamics of informal networks and their role in shaping social exclusion within the workplace, focusing on women executives working in Turkish holding companies in the energy and automotive sectors. At the core of this research lies the question of how gender mediates access to informal organizational spaces, influencing both inclusion and exclusion mechanisms in male-dominated corporate environments. A qualitative research approach was adopted, and data were analyzed using the Gioia methodology. Semi-structured, in-depth interviews were conducted with 15 women executives occupying senior roles in major Turkish holdings. The analysis revealed that women frequently encountered invisible structural and cultural barriers to entering informal male-dominated spaces of influence. However, they also developed alternative forms of support—such as peer-based women's networks and daily routines like coffee breaks—to compensate for institutional gaps and resist exclusionary dynamics. The thesis is structured into five main chapters. The introduction outlines the research motivation and scope. The second chapter presents an in-depth literature review. The third chapter details the empirical research design and data collection process. The fourth chapter analyzes the findings in line with MAXQDA outputs and Gioia's structured framework, and the fifth chapter offers theoretical and practical implications. This study contributes to a deeper understanding of gendered informal power relations in organizations and highlights the role of informal solidarity mechanisms in challenging symbolic and practical exclusion.