حزب التحرير نشأته ومناقشة افكاره (سوريا نموذجا)
Hizbu't-Tahrîr'in ortaya çıkışı ve görüşlerinin değerlendirilmesi (Suriye örneği)
- Tez No: 979935
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ALDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Hizb-ut-Tahrir'in kuruluşunu ve temel fikirlerini incelemekte, Suriye'yi analitik bir örnek olarak ele almaktadır. Araştırma, partinin ortaya çıkış koşullarını, önde gelen liderlerini ve İslami yaşamı yeniden canlandırma hedeflerini analiz etmektedir. Suriye'deki faaliyetleri ise bağımsızlık döneminden Arap ayaklanmalarına kadar tarihsel bir çerçevede incelenmiştir. Ayrıca, partinin hilafet, iman ve amel ilişkisi, akıl ve nakil, haber-i vahid, kabir azabı, peygamberlerin masumiyeti ve cihad konularındaki görüşleri değerlendirilmiş; bu görüşler klasik İslam âlimlerinin yaklaşımlarıyla karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Çalışma, Hizb-ut-Tahrir'in düşünce sistemini metodolojik açıdan inceleyerek, önemli fikirlerini objektif bilimsel bir çerçevede analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
This study examines the establishment and fundamental ideas of Hizb ut-Tahrir, taking Syria as an analytical case. It analyzes the party's founding conditions, leading figures, and its objective of reviving Islamic life. The study also explores the party's activities in Syria within a historical framework, from the period of independence to the Arab uprisings. In addition, it evaluates the party's views on issues such as the Caliphate, the relationship between faith and deeds, reason and revelation, the status of solitary reports (khabar al-ahad), punishment in the grave, the infallibility of prophets, and jihad. These views are critically compared with the approaches of classical Islamic scholars. The aim of the research is to examine Hizb ut-Tahrir's intellectual system from a methodological perspective and to evaluate its main ideas within an objective and scholarly framework.