Danıştay kararları ışığında 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun uyarınca belediye personelinin yargılanması
The trial of municipal personnel pursuant to Law no. 4483 on the Trial of Civil Servants and Other Public Officials in light of Council of State decisions
- Tez No: 979947
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Türk Hukuku sisteminde 1999 yılından itibaren memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında uygulanmakta olan 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun, kamu hizmetlerinin aksamaması, idari işleyişin sağlıklı sürdürülmesi, memurun güvenli ortamda çalışmasının sağlanması gibi bir takım gerekçelerle kamu görevlilerinin ifa ettikleri görevleri nedeniyle işledikleri suçlardan dolayı soruşturulmaları için genel hükümlerden ayrı özel bir izin sistemi benimsemiştir.“Danıştay Kararları Işığında 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun Uyarınca Belediye Personelinin Yargılanması”başlıklı yüksek lisans tez çalışmasında; belediyelerin seçilmiş organlarında görev yapan kamu görevlileri, belediye işçileri ve belediye şirket çalışanlarının görevleri sebebiyle bir suç isnadına maruz kalmaları durumunda bu kişiler hakkında ceza mahkemelerince yargılanma yapılabilmesi için izlenen yöntem yargı kararları ışığında ele alınmıştır. Belediyeler, bir yerde yaşayan kişilerin ortak ihtiyaçlarının, yine halkın kendi seçtiği idareciler aracılığıyla giderilmesi amacıyla oluşturulan yerel yönetim kuruluşlarından biridir. Belediyelerin seçilmiş organlarının belediye başkanı, belediye encümeni ve belediye meclisi üyelerdir. 4483 sayılı Kanunda ise, bu kişilerin kamu görevlisi kabul edildiği görülmektedir. Ancak Danıştay kararlarında, belediye personeli olan belediye işçileri ve belediyenin özel hukuk hükümlerine göre işlettiği şirketlerde çalışanlar 4483 sayılı Kanun kapsamında kamu görevlisi kabul edilmemektedir. Çalışmamızda, 4483 sayılı Kanun ile getirilen izin sisteminin belediye görevlilerine nasıl uygulandığı, sürecin nasıl işletildiği Danıştay kararları ışığında ele alınmış, uygulamada karşılaşılan sorunlar dile getirilmiş ve bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Law No. 4483 on the Trial of Civil Servants and Other Public Officials, which has been in effect since 1999 for civil servants and other public officials in the Turkish legal system, has established a special permit system, separate from general provisions, for the investigation of public officials for crimes committed in connection with their duties, citing several reasons such as ensuring the smooth operation of public services, the smooth operation of administrative processes, and ensuring the safe working environment of civil servants. In the master's thesis titled“Trial of Municipal Personnel in Accordance with Law No. 4483 on the Trial of Civil Servants and Other Public Officials in Light of Council of State Decisions,”the methodology employed by criminal courts to prosecute public officials, municipal workers, and municipal company employees serving in elected municipal bodies who face criminal charges due to their duties is examined in light of court decisions. Municipalities are local government institutions established to meet the common needs of residents through administrators elected by the public. The elected bodies of municipalities are the mayor, municipal executive committee, and municipal council members. Law No. 4483 recognizes these individuals as public servants. However, Council of State decisions state that municipal workers who are municipal personnel and those working in companies operated by the municipality under private law are not considered public servants under Law No. 4483. In this study, how the permit system introduced by Law No. 4483 applies to municipal employees and how the process operates is examined in light of Council of State decisions. Problems encountered in practice are highlighted, and a number of recommendations are offered.