Gümrük birliği sonrası Türkiye'nin dış ticareti: 2023 sonrası dönem için politika önerileri
Turkey's foreign trade after the customsunion: Policy recommendations for the post-2023 period
  1. Tez No: 979946
  2. Yazar: MEHMET CELAL DELİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Gümrük birliği, Türkiye'nin dış ticaret politikalarında önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Bu tez, gümrük birliği sonrası Türkiye'nin dış ticaretine odaklanarak, gümrük birliğinin etkilerini ve Türkiye'nin dış ticaret politikalarının geleceğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gümrük birliği, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan bir anlaşmadır ve Türkiye'nin AB ülkeleriyle gümrük vergisi olmadan mal ve hizmet ticaretini gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Gümrük birliği, Türkiye'nin AB ile entegrasyonunu güçlendirmiş, ticaret hacmini artırmış ve Türkiye'yi AB pazarına daha da yaklaştırmıştır. Gümrük birliği sonrası Türkiye'nin dış ticaretindeki başlıca etkilerden biri, ticaretin büyüklüğünde ve çeşitliliğinde artış olmasıdır. Türkiye'nin AB'ye olan ihracatı önemli ölçüde artmış ve AB, Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı haline gelmiştir. Aynı zamanda, Türkiye'nin AB dışındaki pazarlara olan ticareti de artmıştır, böylece Türkiye'nin dış ticaretindeki çeşitlilik ve rekabet gücü artmıştır. Gümrük birliği sonrası Türkiye'nin dış ticaret politikaları, Türkiye'nin küresel ekonomide daha güçlü bir oyuncu olmasını sağlayabilir. Yeni pazarlara yönelme, ihracat teşviklerinin güçlendirilmesi, dijital ticaretin geliştirilmesi, iş birliği anlaşmalarının güçlendirilmesi ve uluslararası ticaret kurallarının iyileştirilmesi gibi politika adımları, Türkiye'nin dış ticaret hacmini ve rekabet gücünü artırabilir ve yeni fırsatlar yaratabilir.
Özet (Çeviri)
The customs union is considered a significant turning point in Turkey's foreign trade policies. This thesis aims to evaluate the effects of the customs union and the future of Turkey's foreign trade policies by focusing on Turkey's foreign trade after the customs union. The customs union is an agreement signed between Turkey and the European Union (EU) and enables Turkey to trade goods and services with EU countries without customs duties. The customs union has strengthened Turkey's integration with the EU, increased trade volume and brought Turkey closer to the EU market. One of the main effects on Turkey's foreign trade after the customs union was an increase in the size and diversity of trade. Turkey's exports to the EU have increased significantly, and the EU has become Turkey's largest trading partner. At the same time, Turkey's trade with markets outside the EU has also increased, thus increasing the diversity and competitiveness of Turkey's foreign trade. Turkey's foreign trade policies following the customs union could enable Turkey to become a stronger player in the global economy. Policy steps such as targeting new markets, strengthening export incentives, developing digital trade, strengthening cooperation agreements and improving international trade rules could increase Turkey's foreign trade volume and competitiveness and create new opportunities.