Bolu Orman Bölge Müdürlüğü'nün koruma problemleri ve alınabilecek önlemler
The Forest protection problems in Bolu General directorate region
- Tez No: 97995
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL SELMİ, PROF.DR. TAMER ÖYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bolu Orman Bölge Müdürlüğün' de Koruma Problemleri Ülke ormanlarını korumakla görevli Orman Genel Müdürlüğü, orman yangınlarının önlenmesi ve söndürülmesi çalışmaları yanında, ormanların kanun dışı müdahalelerden korunması konusunda da en iyi şekilde teşkilatlanmıştır. Bolu Bölgesi Ormanlarında da koruma faaliyetleri Bolu Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki Koruma Şube Müdürlüğü tarafından özenle düzenlenmektedir. Ormanların kanun dışı müdahalelerden korunmasında toplu olarak görev yapılan ekip çalışması benimsenmiş ve uygulanmıştır. Bolu Bölgesi Ormanlarının korunmasında temel sorunlar, orman yangınları ve yasa dışı yararlanmalardır. Sorunların büyük bölümü insan ve toplum kaynaklıdır. Orman alanlarına yapılan baskılar sonucu orman fakirleşmekte, başta odun hammaddesi üretimi olmak üzere diğer işlevlerini de kaybetmekte arz talep dengesi talep yönünde bozuldukça ormana olan baskılar da giderek yoğunlaşmaktadır. Orman kaynaklan bir yandan ekonomik yaşama olumlu etki yaparken diğer yandan da tüm doğal sistemlerin dengelerinin korunması ve geliştirilmesini güvence altına almakta yani dolaylı fayda sağlamaktadır. Bu bağlamda ormanlar son yıllarda üzerinde önemle durma zorunluluğu duyulan global ölçekteki iklim değişikliklerini, sera etkisini ve hava kirliliğini önleyen bir varlık olarak tüm dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Yirmibirinci yüzyıla girdiğimiz şu günlerde; ormansızlaşma tüm insanlığın en önemli sorunlarından biri durumuna gelmiştir. Bolu Bölgesi Ormanlarının korunması çalışmalarında orman teşkilatınca yapılması gereken en önemli işlemler, koruma çalışmalarında ilgili halk kesimlerinin bilgilendirilmesi ve duyarlı kılınması, ormanın bir ekosistem bütünü olduğu ve korumanın bu kapsam VIiçinde gerçekleşmesi gereği, oluşan zararların giderilmesi yerine, zararın oluşmasını engelleyecek önlemlerin alınması, koruma yükünün tüm topluma adil bir şekilde paylaştırılması yönünde olmalıdır. Ülkemiz ormancılığının önemli sorunlarından biri de ormanların siyasal amaçlara alet edilmesidir. Yürürlükteki 6831 sayılı Orman Kanunu ve Anayasa hükümlerine rağmen mülkiyet devri olmaksızın ormanların çeşitli kişi veya kuruluşlara tahsis veya kiralama yolu ile verilmesi veya zaman zaman orman niteliğini insanların çeşitli aktiviteleri sonucu kaybeden alanların orman sınırlan dışına çıkarılması küçümsenemeyecek orman kayıplarına neden olmaktadır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Forest Protection Problems in Bolu General Directorate Region The General Directorate of Forests which is responsible for saving forests of the country is well-organized not only to prevent and put out forest fire but also to protect them from illegal interference. The saving activities in the forests of Bolu Region is also arranged by the Department of Protecting Office which belongs to the Head Office of Forests, Bolu. In the sense of saving forests from illegal interference, the team work is assimilated and applied. The basic problems of the forests of Bolu Region are forest fire and illegal activities. The source of these problems are people and society. As a result of their disturbance on forests, forests become weak, lose its functions. When the balance of petition and demand is spoilt at the side of demand, the forces done to forests become dense. As the source of forests are having positive effects on economical life, it guarentees the development and saving all the balance of natural systems. In other words, it ensures profits indirectly. In recent years forests have the attention as the creature which prevent pollution the effect of greenhouse effect and changes of climate. At the beginning of 21st century the weaknees of forests has become the common problem of mankind. The most important step to be taken by the Forest Organisations in the studies of saving forests of Bolu is to give information to the public about the studies of saving, to take precautions against the loss and share the responsibility with the people in an honest way. VIIIOne of the most destructive effects on Turkish forests is alone by the politicians. Althought the forests one strictly protected by constitutional law and forest law politicians issued laws concerning the rental and use-rights of forests. IX