Yavru alabalıkların (oncorhynchus mykiss) normal ve ekstrude pelet yemle beslenmesinin büyüme ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
The Effect of steam pelleted and extruded feeds on the growth and some haemotological parameters of rainbow trout (oncorhynchus mykiss) fry
- Tez No: 97994
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İ.Ü. FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ Hazırlayan: Gfirkan Matpan Danışman: Prof.Dr. Metin Timur Başlama Tarihi: 27.05.1999 Teslim Tarihi: Şubat-2000 YAVRU ALABALIKLARIN (Oncorhynchus mykiss Waibaum. 1972) NORMAL VE EKSTRUDE PELET YEMLE BESLENMESİNİN BÜYÜME VE BAZI KAN PARAMETRELERİ ÜZERİNE ETKİSİ. Bu çalışma, ekstrude ve normal pelet yemle beslenen. yavru alabalıkların boy-ağniık artışı, kondûsyon faktörü, yemden yararlanma oranı, spesifik büyüme oranı, viserosomatik indeks(VSI), hepatosomatik indeks (HSI), bazı kan parametreleri ve balığın organoleptik özellikleri üzerine etkisini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla 1.5 m çapında, 0.4 m derinliğinde dairesel fiberglass tanklar içerisine 70' er adet İtalyan menşei'li gökkuşağı alahahği(Oncorhynchus mykiss) yavrusu konularak I, II, İÜ, IV şeklinde numaralandırılmıştır. I ve IH no' lu tankalarda ekstra havalandırma yapılarak, I ve II no'lu deney grupları ekstrude pelet yem, İH ve IV no'lu deney grupları ise normal pelet yemle beslenmiştir. Deney süresince balıklar 3 numaralı alabalık yemiyle sabah, öğle ve akşam saatlerinde saatlerinde günde üç kez doyana kadar elle (Ad libitum) yemlenmiştir. Araştırma sonunda balıklar sırasıyla ortalama olarak 21 g, 193 g, 155 g, 150 g ağırlığa 25.5 cm, 24.9 cm, 23 cm, 22.7 cm ortalama boya ulaşmıştır. Deney sonunda gruplarındaki ortalama yemden yararlanma oranı; 0.93, 0.96, 1.06, 1.11, kondûsyon faktörü; 1.15, 1.20, 1.19, 1.21, spesifik büyüme oranı: 2.03, 1.98, 1.3, 1.31 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
LU. FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİ?İ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ Hazırlayan: Gürkan Matpan Danışman: Prof.Dr. Metin Timur Başlama Tarihi: 27.05.1999 Teslim Tarihi: Şubai-2000 THE EFFECT OF STEAM PELLETED AND EXTRUDED FEEDS ON THE GROWTH AND SOME HAEMOTOLOGICAL PARAMETERS OF RAINBOW TROUT (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1972) FRY. This study has been carried out to determine weight-ienght gain, feed efficiency ratio, condition factor, spesific growth rate, viscerosomatic index(VSI), hepatosomatic indeks(HSI),some haemotologica! parameters and organoleptic properties of rainbow trout fry (Oncorhynchus mykiss) fry. With this purpose esperimental groups I, H, HI and IV have been formed by stocking 70 fish into four tanks, Which are 1.5 m diameter and 0.4 m in depth. The experimental groups of I and H were fed with the extruded feed, HI and IV were fed with steam pelleted feed ad-libitum three times a day (morning, noon and evening hours). At the end of the study fish reached average weight of 210 g, 193g, 155 g, 150g and average lenght of 25.5 cm, 24.9 cm, 23 cm, 22.7 cm. the average feed efficiency ratio was 0.93, 0.96, 1.06, 1.11, condition factor was 1.15, 1.20, 1.19, 1.21 and spesific growth rate was 2.03, 1.98, 1.8 and 1.81.