Suriye'den gelen göçün istihdama etkisi üzerine bir değerlendirme: Kilis ili örneği
An evaluation of the impact of migration from Syria on employment: The case of Kilis province
  1. Tez No: 979951
  2. Yazar: SİNEM GEZİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşının ardından Türkiye'ye yönelik zorunlu göç hareketinin, sınır kenti Kilis'in iş gücü piyasasına etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Suriyeli sığınmacıların Türkiye'ye gelişiyle birlikte sosyal, ekonomik ve demografik yapıda önemli değişimler yaşanmış; bu değişimlerin en belirgin biçimde gözlendiği bölgelerden biri Kilis olmuştur. Göç sürecinin istihdam üzerindeki etkileri, yalnızca ekonomik göstergelerle sınırlı kalmamakta; aynı zamanda sosyal uyum, kayıt dışı istihdam, ücret dengesi ve cinsiyet temelli katılım gibi çok boyutlu alanlarda etkisini göstermektedir. Araştırma kapsamında hem nicel veri toplama teknikleri kullanılmış güncel raporlar ve istatistiklerden faydalanılmıştır; Suriyeli göçmenlerin özellikle düşük vasıflı iş gücünde yer aldığını, bu durumun bazı sektörlerde iş gücü açığını kapattığını ancak aynı zamanda ücretleri baskıladığını ve yerli iş gücüyle rekabeti artırdığını göstermektedir. Ayrıca, Suriyeli kadınların iş gücüne katılımının oldukça sınırlı olduğu ve kayıt dışı istihdam oranlarının yüksek seyrettiği tespit edilmiştir. Tez, göç-istihdam ilişkisini Kilis ili özelinde yerel düzeyde inceleyerek hem mevcut durumu analiz etmekte hem de politika yapıcılara yönelik çözüm önerileri sunmaktadır. Elde edilen veriler, Türkiye'nin göç politikalarının yerel ölçekli etkilerini daha iyi anlamaya ve sürdürülebilir entegrasyon stratejileri geliştirmeye katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the impact of the forced migration caused by the Syrian civil war, which began in 2011, on the labor market of Kilis, a border city in Turkey. Following the arrival of Syrian refugees, significant changes have occurred in the social, economic, and demographic structures of Turkey, with Kilis being one of the most heavily affected provinces. The effects of migration on employment are not limited to economic indicators but also extend to multidimensional areas such as social cohesion, informal employment, wage competition, and gender-based labor participation. Findings indicate that Syrian immigrants predominantly occupy low-skilled labor positions, which helps fill labor shortages in certain sectors but also creates downward pressure on wages and increases competition with local workers. It is also found that Syrian women's participation in the labor force is significantly low and that informal employment is widespread. By focusing on the city of Kilis, this thesis analyzes the migration-employment nexus at the local level and offers policy recommendations. The data obtained aim to contribute to a deeper understanding of the local-scale effects of Turkey's migration policies and to support the development of sustainable integration strategies.