Aktinik keratoz, in situ ve invaziv skuamöz hücreli karsinomlarda solar elastoz derecesi ile p53 immünekspesyon paternlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of solar elastosis degree and p53 immunoexpression patterns in actinic keratosis, in situ and invasive cutaneous squamous cell carcinomas
  1. Tez No: 979976
  2. Yazar: FATMA YILMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA ŞEYMA ÖZKANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kutanöz skuamöz hücreli karsinom (SCC), en sık görülen ikinci cilt kanseri olup sıklıkla aktinik keratoz (AK) gibi öncü lezyonlardan gelişmektedir. AK'dan in situ SCC'ye ve invaziv SCC'ye uzanan süreç, ultraviyole (UV) ışınlarına bağlı karmaşık moleküler ve histomorfolojik değişikliklerle karakterizedir. UV ışınları epidermal DNA'da hasara yol açarak özellikle TP53 tümör baskılayıcı geninde mutasyonlara neden olmakta, dermiste gözlenen solar elastoz ise kronik fotohasarın yapısal bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Tümörü infiltre eden lenfositler (TİL) ise immün mikroçevreyi yansıtmakta ve lezyonların biyolojik davranışını etkileyebilmektedir. Bu çalışma, aktinik keratoz, in situ SCC ve invaziv SCC olgularında solar elastoz şiddeti, p53 immünohistokimyasal boyanma paternleri ve inflamatuar infiltrat yoğunluğu arasındaki ilişkileri değerlendirmeyi amaçlamıştır. Çalışmada keratinositik lezyonlar histopatolojik olarak M-TEG solar elastoz derecelendirmesi, p53 ekspresyon paternleri (Carr sınıflaması ve klasik sınıflama) ve TİL yoğunluğu açısından incelenmiş, tanı grupları arasında istatistiksel karşılaştırmalar yapılmıştır. Sonuçlarımız, orta dereceli displazili AK grubunda solar elastozun SCC gruplarına kıyasla daha yüksek olduğunu ve premalign evrede dahi ileri güneş hasarının mevcut olabileceğini göstermiştir. p53 tam kat ekspresyon patern ve mutasyonla uyumlu aşırı ekspresyon paternleri yüksek dereceli ve orta dereceli displazili aktinik keratozda baskın bulunurken,“wild”ve periferik aşamalı patern profilleri iyi diferansiye SCC'de daha sık izlenmiştir. İyi diferansiye SCC olgularında TİL düzeylerinin yüksekliği belirgin immün aktivasyonu yansıtırken, hafif dereceli displazi içeren AK grubunda düşük TİL infiltrasyonu öne çıkmıştır. Ki 67 proliferasyon indeksi ile TİL yoğunluğu arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu bulgular, p53 ekspresyon paternleri ve TİL profillerinin keratinositik lezyonların biyolojik davranışını ayırt etmede histolojik grade'den daha güçlü belirteçler olduğunu ortaya koymaktadır. Solar elastoz şiddeti, p53 immünofenotipleri ve TİL'in birlikte değerlendirilmesi, risk sınıflamasını güçlendirebilir ve erken müdahale stratejilerine katkı sağlayabilir. Gelecekte TP53, NOTCH ve ilişkili yolakların yeni nesil dizileme (NGS) ile incelenmesi ve moleküler profilleme çalışmalarının yapılması, bu biyobelirteçlerin doğrulanmasına ve kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesine zemin hazırlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Cutaneous squamous cell carcinoma (SCC) is the second most common skin cancer and frequently arises from precursor lesions such as actinic keratosis (AK). The progression from AK to in situ SCC and invasive SCC is characterized by complex molecular and histomorphological changes induced by ultraviolet (UV) radiation. UV exposure causes DNA damage in the epidermis, particularly leading to mutations in the TP53 tumor suppressor gene, while solar elastosis observed in the dermis is considered a structural marker of chronic photodamage. Tumor-infiltrating lymphocytes (TILs) reflect the immune microenvironment and may influence the biological behavior of these lesions. This study aimed to evaluate the relationships among solar elastosis severity, p53 immunohistochemical staining patterns, and inflammatory infiltrate density in cases of AK, in situ SCC, and invasive SCC. Keratinocytic lesions were histopathologically assessed for M-TEG solar elastosis grading, p53 expression patterns (Carr classification and classical classification), and TIL density, with statistical comparisons performed between diagnostic groups. Our results demonstrated that solar elastosis was more pronounced in the moderate dysplasia AK group compared to SCC groups, indicating that advanced photodamage may already be present at the premalignant stage. Full-thickness p53 expression and mutation-associated overexpression patterns predominated in high- and moderate-grade dysplastic AK, whereas“wild-type”and peripheral gradual patterns were more frequently observed in well-differentiated SCC. Elevated TIL levels in well-differentiated SCC reflected marked immune activation, while low TIL infiltration was notable in AK with mild dysplasia. No significant correlation was found between Ki-67 proliferation index and TIL density. These findings suggest that p53 expression patterns and TIL profiles are stronger indicators of the biological behavior of keratinocytic lesions than histological grade alone. Combined evaluation of solar elastosis severity, p53 immunophenotypes, and TILs may enhance risk stratification and contribute to early intervention strategies. Future studies employing next-generation sequencing (NGS) to investigate TP53, NOTCH, and related pathways, along with molecular profiling, may validate these biomarkers and support the development of personalized therapeutic approaches.