Sağlıklı çocuklarda bebeklik-çocukluk büyüme atağı zamanının, etkileyen faktörlerin ve 36. ve 60. aydaki büyümeye etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the timing of the infancy–childhood growth spurt, the factors influencing it, and its impact on growth at 36 and 60 months in healthy children
  1. Tez No: 979975
  2. Yazar: AYŞEGÜL DOĞAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
Özet
Amaç:Büyüme geriliği çocuk sağlığında küresel bir sorundur. ICP (infancy–childhood–puberty) büyüme modelinde bebeklikten çocukluğa geçiş (ICT), 6. aydan itibaren boy uzamasında keskin hızlanmayla (büyüme atağı) tanımlanır. Geç geçiş, daha kısa boyla ilişkilidir. Bu çalışma, sağlıklı ve zamanında doğmuş çocuklarda geçiş zamanlamasıyla 36. ve 60. aylardaki boy uzunluğu arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladı. Yöntem:2014–2015 doğumlu, sağlıklı ve zamanında doğmuş 228 çocuğun doğumdan 60. aya kadar izlenen boy ölçümleri kullanılarak bireysel ICP büyüme eğrileri oluşturuldu. Geçiş (atak) yaşı 6–12 ay arasında olanlar normal, 12 aydan sonra olanlar gecikmiş geçiş olarak sınıflandırıldı. Aile kayıtları ve yapılandırılmış görüşmeler yoluyla çocukların sosyodemografik ve beslenme verileri toplandı. Bulgular: Çocukların %93,4'ünde normal, %6,6'sında gecikmiş geçiş gözlendi; ortalama geçiş yaşı 9,11±2,75 ay bulundu (kızlarda:9,08±2,88; erkeklerde: 9,12±2,66). Normal geçiş grubundaki çocuklar 60. ayda ortalama 2,78 cm daha uzundu (p = 0,032). Geçiş grupları arasında 36. ve 60. aylarda boy uzunluğunda sırasıyla p=0,048 ve p=0,025 düzeyinde anlamlı farklılık bulundu; 6. ay grubu, 12. ay grubuna kıyasla 36. ayda 2,02 cm, 60. ayda 2,31 cm daha uzundu. 4–6 ay arasındaki boy artışı geçiş zamanlamasını en iyi öngören değişkendi: Her 1 SDS'lik artış, geçişin gecikme olasılığını 9,54 kat artırırken (OR=9,54; %95 GA 4,99–18,27), her 1 cm'lik artış 2,66 kat artışla ilişkilendirildi (p<0,001; OR=2,66). Aynı dönemde VKİ persantilindeki düşüş gecikmiş geçişle ilişkiliydi. Anne yaşı ve gebelikte sigara kullanımı tek değişkenli analizde sınırda anlamlı ama binary regresyon analizinde anlamlıydı; diğer beslenme ve sosyodemografik faktörler anlamlı bulunmadı. Sonuç: Bu, bebeklik–çocukluk geçiş zamanlamasını 3 ve 5 yaş boy uzunluklarıyla ilişkilendiren ilk Türkiye araştırmasıdır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the timing of the infancy–childhood growth spurt, the factors influencing it, and its impact on growth at 36 and 60 months in healthy children Istanbul University Institute of Health Sciences, Department of Social Pediatrics PhD Thesis. Istanbul. 2025 Objective: Stunting is a global child health problem. In the infancy–childhood–puberty(ICP) growth model, the infancy–childhood transition (ICT) is defined by a sharp increase in growth velocity (growth spurt) from 6 months onward. Delayed transition is linked to shorter stature. This study evaluates the association between transition timing and height at 36 and 60 months in healthy term-born children. Methods:ICP growth curves were generated from longitudinal height data of 228 healthy term-born children (2014–2015) attending follow-up visits to 60 months. Transitions (spurts) at 6–12 months were termed normal; those after 12 months delayed. Sociodemographic and nutritional data were obtained from records and structured interviews. Results: Normal and delayed transitions occurred in 93,4% and 6,6% of children, respectively; mean transition age was 9,11±2,75 months(in girls:9,08±2,88;in boys: 9,12±2,66). Normal-transition children were 2,78 cm taller at 60 months (p = 0.032). Heights at 36 and 60 months differed by transition group(p = 0,048, p = 0,025); the 6-month group exceeded the 12-month group by 2,02 cm and 2,31 cm, respectively. Height gain from 4–6 months best predicted transition:each 1 SDS increase raised odds of delay 9,54-fold (OR = 9,54;95% CI 4,99–18,27), and each 1 cm gain 2,66-fold(p <0,001; OR= 2,66). A decline in BMI percentile from 4–6 months was associated with delay. Maternal age and smoking during pregnancy were marginally significant in univariate analysis but significant in binary logistic regression analysis; nutrition and other sociodemographics were not significant. Conclusion: This is the first study from Turkey to relate infancy–childhood transition timing to height at ages 3 and 5.