Yerel yönetimlerde dijital iletişim yönetimi: Sakarya'daki ilçe belediye başkanlarının instagram kullanımı üzerine bir inceleme
Digital communication management in local governance: A study on the instagram practices of district mayors in Sakarya
  1. Tez No: 979977
  2. Yazar: ÖMER KASIMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijitalleşmenin yerel yönetimlerin siyasal temsil biçimleri, halkla iletişim stratejileri ve kamu görünürlüğü üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Sakarya iline bağlı beş ilçenin belediye başkanlarının 01–30 Nisan 2025 tarihleri arasında Instagram platformunda paylaştıkları içerikler, nitel içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmanın temel hedefi, sosyal medya platformlarının yerel yönetimlerde iletişim, katılım ve hesap verebilirlik süreçlerine katkı sağlayan yönlerini ortaya koymaktır. Bulgular, Instagram'ın yalnızca bir bilgilendirme mecrası değil, aynı zamanda siyasal meşruiyet, kriz yönetimi, vatandaşla duygusal bağ kurma ve dijital liderlik inşa etme aracı olarak işlev gördüğünü göstermektedir. Adapazarı Belediye Başkanı 35 paylaşımla en yüksek içerik üretimini gerçekleştirirken, kurumsal bilgilendirme ve vatandaş etkileşimini dengeleyen bir strateji izlemiştir. Serdivan Belediye Başkanı, paylaşımlarının %64'ünü Reels formatında sunarak platformun dinamik yapısına uyum sağlamış ve en yüksek etkileşim düzeyine ulaşmıştır. Akyazı Belediye Başkanı daha geleneksel, bilgi verme odaklı bir iletişim biçimi benimsemiş, Hendek Belediye Başkanı sınırlı içerik sayısına rağmen video ağırlıklı paylaşımlarla dinamizmini korumuştur. Erenler Belediye Başkanı ise dengeli içerik dağılımı ile istikrarlı bir etkileşim düzeyi yakalamıştır. Genel olarak Sakarya'daki Belediye Başkanlarının Instagram kullanımı, yerel kimlik vurgusu, kültürel değerlerin temsili ve vatandaşla duygusal bağ kurma çabası üzerine kuruludur. Ancak sosyal medya etkileşimlerinin yönetsel başarı göstergesi olarak tek başına yeterli olmadığı, kurumsal vizyonla desteklenen sürdürülebilir dijital yönetişim stratejilerine ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of digitalization on local governments' forms of political representation, public communication strategies, and public visibility. The Instagram posts shared by the mayors of five districts in Sakarya province between April 1 and April 30, 2025, were analyzed using the qualitative content analysis method. The main objective of the research is to reveal how social media platforms contribute to communication, participation, and accountability processes within local governance. The findings indicate that Instagram functions not only as an information medium but also as a tool for building political legitimacy, managing crises, fostering emotional connections with citizens, and establishing digital leadership. The Mayor of Adapazarı produced the highest amount of content with 35 posts, following a strategy that balanced institutional information and citizen engagement. The Mayor of Serdivan presented 64% of their posts in Reels format, adapting effectively to the dynamic nature of the platform and achieving the highest engagement level. The Mayor of Akyazı adopted a more traditional, information-oriented communication approach, while the Mayor of Hendek maintained dynamism despite a limited number of posts through video-based content. The Mayor of Erenler achieved a stable level of engagement through a balanced content distribution. Overall, the Instagram use of Sakarya's mayors is based on emphasizing local identity, representing cultural values, and building emotional bonds with citizens. However, it has been concluded that social media engagement alone is not a sufficient indicator of administrative success; sustainable digital governance strategies supported by institutional vision are also required.