Lomber spinal stenozu ve disk hernisi olan hastaların unilateral biportal endoskopik diskektomi, foraminotomi ve dekompresyon sonrası klinik sonuçları ve komplikasyonları
Clinical outcomes and complications after unilateral biportal endoscopic discectomy, foraminotomy, and decompression in patients with lumbar spinal stenosis and disc herniation
- Tez No: 979978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DUYGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma lomber disk hernisi ve/veya lomber spinal stenoz tanısı almış, konservatif tedaviye yanıt vermeyen, unilateral biportal endoskopik (UBE) diskektomi, foraminotomi, dekompresyon uygulanan hastalardaki klinik sonuçları ve komplikasyonları değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, retrospektif kohort çalışmaya 2022–2025 yılları arasında opere edilen, post operatif en az 3 aylık takibi bulunan 25 hasta dahil edildi (ortalama yaş 57,5; %52 kadın). Çalışmaya dahil edilme ölçütleri; klinik ve görüntüleme ile doğrulanmış lomber disk hernisi (LDH), lomber spinal stenoz (LSS), konservatif tedaviye yanıtsızlık. Çalışmadan dışlama ölçütleri: ileri instabilite, çok seviyeli stenoz, aktif enfeksiyon vb. Değerlendirme parametreleri: preoperatif/postoperatif VAS(Vizüel Analog Skala), ODİ(Oswestry Disability İndex) skorları(%), modifiye MacNab kriterleri, perioperatif veriler (operasyon süresi, yatış süresi), cinsiyet, obezite (Vücut Kitle İndeksi(VKİ) ≥30), yaş (≥60 vs <60). Cerrahi teknik standart UBE yaklaşımıyla, iki portal üzerinden dekompresyon, foraminotomi gerektiğinde diskektomiyi içerdi. İstatistiksel anlamlılık p<0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Lomber ve sakral düzey dağılımı: L3–L4 %28 (n=7), L4–L5 %52 (n=13), L5–S1 %20 (n=5); %12 (n=3) olguda iki seviye müdahale yapıldı. Ortalama operasyon süresi 1,6 saat, yatış süresi 2,1 gün idi. VAS skoru değişimi preop 8,6 → postop 2,3, ODİ değişimi preop %74,3 → postop %25,3 olarak bulundu, her iki düşüş de anlamlıydı (p<0,001). Modifiye MacNab kriterleri: Mükemmel %40 (n=10), İyi %32 (n=8), Orta %20 (n=5), Kötü %8 (n=2) bulundu, iyi–mükemmel oranı %72 olarak bulundu. Komplikasyon oranı %20 (n=5) bulundu. 2 geçici görme kaybı, 2 dura yırtığı, 1 epidural hematom görüldü, kalıcı sekel izlenmedi. Kadınlarda ve obez olmayanlarda VAS/ODİ iyileşmesi daha belirgin izlendi. ≥60 yaşta iyileşme anlamlı olmakla birlikte <60 yaşa göre daha az iyileşme gözlendi. Yaş grupları arasında ameliyat/yatış süreleri benzer olarak bulundu. xiii Sonuç: UBE cerrahisi, LDH/LSS olgularında ağrı ve disabilitede klinik olarak anlamlı iyileşme ve yüksek hasta memnuniyeti sağlamıştır. Komplikasyon spektrumu (dural yırtık, hematom; nadiren görme yakınmaları) literatürle uyumlu ve yönetilebilir niteliktedir. Kadın, obez olmayan ve <60 yaş hastalarda iyileşme büyüklüğünün nispeten daha fazla olabileceğine işaret etmektedir. Bulgular, UBE'nin uygun hasta seçimi ve standardize cerrahi teknikle güvenli ve etkili bir seçenek olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate clinical outcomes and complications in patients diagnosed with lumbar disc herniation (LDH) and/or lumbar spinal stenosis (LSS) who were refractory to conservative treatment and underwent unilateral biportal endoscopic (UBE) discectomy, foraminotomy, and decompression. Materials and Methods: In this single-center, retrospective cohort study, 25 consecutive patients operated between 2022 and 2025 with available 3-month postoperative follow-up were included (mean age 57.5 years; median 62; 52% female). Inclusion criteria were clinically and radiologically confirmed LDH and/or LSS with failure of conservative therapy. Exclusion criteria comprised advanced instability, multilevel stenosis, active infection, and similar conditions. Assessment parameters included pre- and postoperative Visual Analog Scale (VAS) scores, Oswestry Disability Index (ODI, %), modified MacNab criteria, perioperative variables (operative time, length of stay), sex, obesity (Body Mass İndex(BMI) ≥30), and age (≥60 vs <60 years). The surgical technique employed a standard UBE approach via two portals, performing decompression and foraminotomy, with discectomy when indicated. Statistical significance was set at p<0.05. Results: Index level distribution was L3–L4 28% (n=7), L4–L5 52% (n=13), and L5–S1 20% (n=5); two-level procedures were performed in 12% (n=3). Mean operative time was 1.6 hours and mean length of stay was 2.1 days. VAS improved from 8.6 preoperatively to 2.3 postoperatively, and ODI from 74.3% to 25.3%; both reductions were significant (p<0.001). Modified MacNab outcomes were Excellent 40% (n=10), Good 32% (n=8), Fair 20% (n=5), and Poor 8% (n=2), yielding a 72% good–excellent rate. The overall complication rate was 20% (n=5): 2 transient episodes of vision loss, 2 dural tears, and 1 epidural hematoma; no permanent neurological sequelae were observed. Improvements in VAS/ODI were more pronounced in women and in non-obese patients. While outcomes in patients ≥60 years xv remained significant, the magnitude of improvement was smaller than in those <60 years. Operative time and length of stay were similar across age groups. Conclusion: UBE surgery provides clinically meaningful reductions in pain and disability with high patient satisfaction in LDH/LSS. The complication profile (dural tear, hematoma, and rare visual symptoms) is consistent with the literature and generally manageable. The greater magnitude of improvement noted in women, non-obese patients, and those <60 years may indicate potential effect modifiers. With appropriate patient selection and standardized technique, UBE appears to be a safe and effective treatment option.