Mapping the evolution of personal branding research: A systematic literature review on the role of social media
Kişisel marka araştırmalarının gelişimini incelemek: Sosyal medyanın rolüne ilişkin sistematik bir literatür taraması
- Tez No: 980007
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR UMUL ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda dijitalleşmenin hız kazanması ve sosyal medya platformlarının yaygınlaşması, bireylerin dijital ortamlarda kendilerini ifade etme, konumlandırma ve görünür kılma biçimlerinde köklü dönüşümlere yol açmıştır. Bu süreçte sosyal medya kullanıcıları yalnızca içerik üreticisi değil, aynı zamanda kendi kişisel markalarının stratejik yöneticileri haline de gelmişlerdir. Özellikle COVID-19 pandemisiyle birlikte hızlanan dijital etkileşimler, kişisel markalaşma kavramının akademik literatürde daha fazla ilgi görmesine neden olmuştur. Bu araştırma, kişisel markalaşmanın akademik alandaki gelişimini ve sosyal medya bağlamındaki dönüşümünü sistematik bir literatür taramasıyla incelemektedir. Web of Science veri tabanında 2017–2025 yılları arasında yayımlanmış,“personal branding”,“self branding”ve“self marketing”anahtar kelimeleri üzerinden taranmış; içerik açısından uygun bulunan 94 makale detaylı şekilde analiz edilmiştir. Çalışma, 2017–2025 yılları arasında alanı şekillendiren temel kuramsal çerçeveleri, araştırma yöntemlerini ve tematik yönelimleri vurgulayarak kişisel markalaşma alanındaki akademik yaklaşımların nasıl evrildiğini ortaya koymaktadır. Kapsamlı ve bütüncül bir bakış açısı sunan bu araştırma, dijital kimlik vii inşasının daha derinlemesine anlaşılmasına katkı sağlamakta ve kişisel markalaşma, sosyal medya ve dijital iletişim kesişiminde yürütülecek gelecekteki çalışmalara yönelik değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rapid acceleration of digitalization and the widespread adoption of social media platforms have brought profound changes to the ways individuals express themselves, position their identities, and maintain visibility in digital environments. Throughout this process, social media users have evolved from being mere content creators into strategic managers of their own personal brands. The increasing intensity of digital interactions, particularly following the COVID-19 pandemic, has further amplified academic interest in the concept of personal branding. This study examines the academic evolution of personal branding and its transformation within the context of social media through a systematic review of the literature. Using the Web of Science database, studies published between 2017 and 2025 containing the keywords“personal branding,”“self-branding,”and“self-marketing”were identified, and ninety-four articles meeting the inclusion criteria were analyzed in depth. The study maps how academic approaches to personal branding have evolved, highlighting key theoretical frameworks, research methods, and thematic directions that characterize the field v between 2017 and 2025. By providing a comprehensive and integrative perspective, this research contributes to a deeper understanding of digital identity construction and offers insights for future investigations on the intersection of personal branding, social media, and digital communication.