Conversion to İslam and identity reconstruction in Tatarstan: A qualitative psychosocial study
Tataristan'da İslam'a geçiş ve kimliğin yeniden inşası: Nitel bir psikososyal çalışma
- Tez No: 980023
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Din, Psychology, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Din, bir kişinin dünya görüşünü ve kimliğini şekillendiren temel unsurlardan biri olmayı sürdürmektedir. Özellikle toplumsal değişim, kişisel kriz veya istikrarsızlık dönemlerinde bireyler, kendilerine istikrar, anlam ve aidiyet duygusu sağlayabilecek inanç sistemlerine yönelirler. Bu fenomen, Tataristan Cumhuriyeti de dahil olmak üzere Sovyet sonrası dünyanın farklı bölgelerinde gözlemlenebilir. Son birkaç on yılda Tataristan'daki İslami canlanış, özellikle 18-35 yaş aralığındaki bireyler arasında Müslüman nüfusun önemli ölçüde artmasına yol açmıştır. Bu süreç, hem İslam'a yeniden bağlanan etnik Tatarları hem de Müslüman olmayan geçmişlerden gelen din değiştirenleri kapsamaktadır. Bu bireyler, İslami inançları hayatlarına entegre ederken genellikle dünya görüşlerinde ve benlik algılarında derin değişimler yaşarlar. Bu İslami canlanış bağlamında, bu araştırma, Tataristan'da İslam'a geçişin psikolojik, sosyal ve eğitimsel boyutlarını incelemektedir. Din değiştirmenin, İslami eğitimin anlamlı ve bilinçli bir dini entegrasyonu desteklemede kritik bir rol oynadığı kademeli ve çok katmanlı bir süreç olduğu savunulmaktadır. Çalışma, üç temel aşamayı ele almaktadır: din değiştirmeden önceki hayat, İslam'ı benimseme süreci ve din değiştirme sonrası yaşam. Nitel yöntemlerle—ağırlıklı olarak derinlemesine görüşmeler ve anlatı analizleriyle—etnik Tatarlar ve Müslüman olmayan geçmişe sahip bireylerden oluşan iki katılımcı grubu arasındaki ortak temaları tespit etmektedir. Bulgular, din değiştirmenin genellikle içsel psikolojik çatışmalarla başladığını, ardından Müslüman topluluklarla temas ve aktif bir bilgi-aidiyet arayışının geldiğini göstermektedir. Din değiştirme sonrasında ise sağlam bir dini kimliğin sürdürülmesinde İslami eğitime erişim ve destekleyici toplulukların hayati olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, Tataristan'daki İslami canlanışı yalnızca kültürel bir fenomen olarak değil, aynı zamanda derin kişisel bir dönüşüm yolculuğu olarak konumlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Religion remains one of the central components in shaping a person's worldview and identity. Particularly during periods of social change, personal crisis, or instability, individuals often turn to belief systems that can provide them with a sense of stability, meaning, and belonging. This phenomenon can be observed in different parts of the post-Soviet world, including the Republic of Tatarstan. Over the past few decades, the Islamic revival in Tatarstan has led to a significant increase in the Muslim population, particularly among individuals aged 18–35. This includes both ethnic Tatars re-engaging with Islam and converts from non-Muslim backgrounds. These individuals often experience profound shifts in worldview and self-understanding as they integrate Islamic beliefs into their lives. Within this context of Islamic revival, this research explores the psychological, social, and educational dimensions of religious conversion to Islam in Tatarstan. It argues that conversion is a gradual, multi-layered process in which Islamic education plays a critical role in fostering meaningful and conscious religious integration. The study examines three key phases: life before conversion, the process of embracing Islam, and life after conversion. Through qualitative methods—primarily in-depth interviews and narrative analysis—it identifies recurring themes between two participant groups: ethnic Tatars and individuals from non-Muslim backgrounds. Findings highlight that conversion is often preceded by internal psychological struggles, followed by exposure to Muslim communities and an active search for knowledge and belonging. Post-conversion, access to Islamic education and supportive communities prove vital in sustaining sound religious identity. This study positions the Islamic revival in Tatarstan not merely as a cultural phenomenon, but as a deeply personal journey of transformation.