Adli toksikoloji alanında 2003-2024 yılları arasındaki bilimsel yayınların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of scientific publications in the field of forensic toxicology between 2003-2024
- Tez No: 980031
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Farmasötik Toksikoloji, Forensic Medicine, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, 2003–2024 yılları arasında adli toksikoloji alanında yayımlanan uluslararası literatür bibliyometrik yöntemler kullanılarak sistematik biçimde incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, adli toksikolojiye ilişkin bilimsel üretimin küresel ölçekteki eğilimlerini, atıf dinamiklerini, iş birliği ağlarını ve tematik araştırma yönelimlerini bütüncül bir bakış açısıyla ortaya koymaktır. Araştırmanın verileri, uluslararası bir bilimsel dizinden elde edilmiş ve VOSviewer gibi bibliyometrik analiz araçlarıyla değerlendirilmiştir. Yayınların yıllara göre dağılımı incelenerek alanın büyüme eğilimi hesaplanmıştır, en üretken yazarlar, kurumlar, ülkeler ve dergiler belirlenmiştir. Ayrıca atıf analizleri aracılığıyla en çok etki yaratan çalışmalar saptanmıştır; anahtar kelime eş-oluşum haritaları sayesinde araştırma odaklarının zaman içerisindeki değişimi ortaya konulmuştur. Kurumlar ve ülkeler arasındaki çoklu iş birlikleri de ağ analizleri ile değerlendirilmiştir, uluslararası düzeydeki bilimsel etkileşim yapısı görselleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, adli toksikoloji alanında son yirmi yılda belirgin bir yayın artışı olduğunu göstermektedir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Avrupa ülkeleri öncü konumda bulunurken; Asya ülkelerinin son yıllarda artan katkıları dikkat çekmektedir. Yazar ve kurum bazında yapılan incelemeler, belirli araştırma gruplarının alanın gelişiminde önemli rol oynadığını ortaya koymuştur. Anahtar kelime ağları ise yeni psikoaktif maddeler, sentetik kannabinoidler ve postmortem toksikoloji gibi konuların son dönemde öne çıkan temalar olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, bu araştırma adli toksikoloji literatürünü kapsamlı biçimde analiz ederek mevcut durumun panoramasını sunmaktadır; aynı zamanda gelecekteki araştırmalar için yol gösterici bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the international literature on forensic toxicology published between 2003 and 2024 was systematically examined using bibliometric methods. The main objective of the study was to provide a comprehensive overview of global research trends, citation dynamics, collaboration networks, and thematic directions within the field of forensic toxicology. The data were retrieved from an international scientific database and analyzed with bibliometric tools such as VOSviewer. The distribution of publications over the years was evaluated to identify growth patterns, while the most productive authors, institutions, countries, and journals were determined. Citation analysis was conducted to reveal the most influential contributions in the field, and keyword co-occurrence mapping was employed to visualize thematic clusters and emerging research topics. In addition, institutional and international collaborations were assessed through network analysis, providing insights into the global structure of scientific cooperation in forensic toxicology. The findings indicate a significant increase in publications over the past two decades. The United States, the United Kingdom, and several European countries were identified as leading contributors, while Asian countries have shown a remarkable rise in output in recent years. At the author and institutional level, specific research groups played a central role in shaping the development of the discipline. Keyword analyses highlighted the growing prominence of topics such as new psychoactive substances, synthetic cannabinoids, and postmortem toxicology, reflecting the evolving challenges and priorities within forensic practice. In conclusion, this study presents a holistic overview of the forensic toxicology literature, not only summarizing the current state of research but also serving as a guiding reference for future investigations at the global scale.