Çevresel belirsizlikte rekabet stratejilerinin sürdürülebilir satın alma politikaları ile ilişkisinin firma performansı üzerine etkisi
Relationship between competitive strategies and purchasing policies on business performance under the environmental uncertainty
  1. Tez No: 980030
  2. Yazar: ONUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sürdürülebilirlik çerçevesinde satın alma politikalarının firma performansı üzerindeki etkisini incelemeyi, bu politikaların performans ilişkisindeki aracı rolünü ve çevresel belirsizliklerin düzenleyici etkisini vurgulamayı amaçlamaktadır. Türkiye'de orta ve üst düzey 257 yöneticiyle gerçekleştirilen anketin verileri, önerilen ilişkilerin doğrulanması için Doğrulayıcı Faktör Analizi ve Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, farklılaştırma stratejilerinin firma performansı üzerindeki önemli olumlu etkisini ortaya koymakta ve sürdürülebilir satın alma politikalarının uzun vadeli stratejik hedeflere ulaşmadaki rolünü vurgulamaktadır. 2022 yılına ait kesitsel verilere dayanan bu araştırma, strateji belirleme ve uygulamadan sorumlu satın alma profesyonellerine odaklanmaktadır. Çalışma, farklılaştırma stratejilerinin sürdürülebilirlik ilkeleriyle bütünleştirilmesinin, firmaların rekabetçi konumlarını güçlendirirken çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik hedeflerini dikkate almasını sağladığını önermektedir. Çalışmanın özgünlüğü, sürdürülebilir tedarik stratejilerinin farklılaştırma ve performans ilişkisi üzerindeki aracı etkilerini değerlendirmesinde ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the impact of procurement policies within the sustainability framework on firm performance, emphasizing their mediating role in the performance relationship and the moderating effect of environmental uncertainties. An empirical survey was conducted among 257 mid-level and senior executives in Türkiye, and the data were analyzed using CFA and SEM to validate the hypothesized relationships. The findings highlight the significant positive impact of differentiation strategies on firm performance and underline the role of sustainable procurement policies in achieving long-term strategic objectives. This research, based on cross-sectional data from 2022, focuses on procurement professionals responsible for strategy determination and implementation. The study suggests that integrating differentiation strategies with sustainability principles enables firms to enhance their competitive position while addressing environmental and social sustainability goals. Its originality lies in evaluating the mediating effects of sustainable procurement strategies on the differentiation-performance relationship.