Farklı açılarda yer hareketlerine maruz binalarda titreşim kontrolü için ayarlı sıvı sönümleyici sistemlerin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of tuned liquid dampers for vibration control in buildings exposed to ground motions from different directions
- Tez No: 980049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, sarsma masası üzerinde gerçekleştirilen deneyler ile farklı açılarda yer hareketlerine maruz binalarda titreşim kontrolü için ayarlı sıvı sönümleyici sistemlerin etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, orta ve / veya yüksek bir binanın dinamik davranışını temsil edebilecek model çelik bir bina tasarlanarak üretilmiştir. Ayarlı sıvı sönümleyicilerin etkinliğinin incelenmesi amacıyla 10 farklı geometriye sahip sönümleyici tank sistemi model bina için tasarlanmış ve üretilmiştir. Yer hareketinin farklı açılarda etkimesi durumunun temsil edilebilmesi için model bina; kendi ekseni doğrultusunda 15 derece artan açılarda döndürülerek, 3 adet farklı genlikli harmonik hareket ve 1992 Erzincan depremi yer hareketi kullanılarak sarsma masasında dinamik testlere tabi tutulmuştur. Farklı geometrilere sahip sönümleyici tanklarda akışkan olarak su ve makine yağı kullanılmıştır. Bu sayede akışkanın viskozitesinin titreşim kontrolündeki etkisi incelenmiştir. Çalışma sonucunda; ayarlı sıvı sönümleyici sistemlerin titreşim kontrolünde oldukça etkin olduğu, binaların farklı açılarda yer hareketlerine maruz kalması durumunda sistemlerin tank geometrilerine bağlı etkinliklerinin değiştiği veya sabit kaldığı ve farklı viskoziteye sahip akışkanların sistemlerin etkinliklerini ayrıca değiştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effectiveness of Tuned Liquid Damper systems for vibration control in buildings exposed to ground motions from various directions, using shake table experiments. A scaled steel model builidng was designed and constructed to represent the dynamic behavior of mid- to high-rise buildings. Ten damper tank systems with different geometries were developed and installed on the model to evaluate the performance of Tuned Liquid Damper. To simulate ground motions acting from different directions, the model building was rotated around its vertical axis in 15-degree increments and subjected to dynamic tests on a shake table using three harmonic excitations of varying amplitudes, as well as the ground motion record from the 1992 Erzincan earthquake. Water and machine oil were used as fluids in the tanks to assess the influence of fluid viscosity on vibration control. The results show that the systems are highly effective in mitigating structural vibrations. Moreover, the performance of the dampers varied or remained consistent depending on the tank geometry when the direction of ground motion changed. It was also observed that fluid viscosity plays a significant role in the overall effectiveness of the damping system.