Pentilentetrazol ile epilepsi oluşturulan sıçanlarda resveratrol ve silimarinin öğrenme, bellek ve bazı biyokimyasal parametrelerle ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of resveratrol and silymarin with learning, memory and some biochemical parameters in rats with epilepsy induced by pentylenetetrazole
  1. Tez No: 980083
  2. Yazar: İHSAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BASRA DENİZ OBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Epilepsi hastalığında öğrenme ve bellek gerilemektedir. Çalışmamızda epileptik sıçanlarda resveratrol ve silimarin maddesinin öğrenme ve bellek mekanizmasına etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmada toplam 5 grup, (Kontrol grubu, Epilepsi grubu, Resveratrol grubu, Silimarin grubu, Resveratrol +Silimarin grubu) 50 adet erkek Wistar Albino sıçan kullanıldı. Kontrol grubuna 28 gün izotonik çözelti verilirken diğer gruplara ilk 14 gün, gün aşırı pentilentetrazol (PTZ) intraperitoneal (i.p.) uygulandı. Tedavi gruplarına PTZ sonrası 14 gün boyunca tedavi maddeleri intravenöz (i.v.) verildi. 28 gün sonunda sıçanlara yükseltilmiş artı labirent, pasif sakınma ve açık alan testleri uygulandı. Testler sonrasında sakrifiye edilen hayvanlardan alınan kan örneklerinde serum GABA, glutamat, Total antioksaditf stres (TAS), Total oksidatif stres (TOS) düzeyleri analiz edildi. Bulgular: Kontrol grubunda ağırlık olarak haftalar arasında anlamlı bir değer gözlenmemiştir (p>0,05). Epilepsi grubu, epilepsi +resveratrol, Epilepsi +silimarin, resveratrol+silimarin grubunda haftalar arasında kısmen anlamlı bir azalış gözlenmektedir (p<0,05). GABA düzeyi epilepsi grubunda kontrol grubuna göre anlamlı bir düzeyde azalmıştır (p<0,05). Glutamat düzeyi epileptik grupta kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde artış gözlenmiştir (p<0,05). TAS düzeyi epilesi grubunda azalırken TOS düzeyi artmıştır. Öğrenme ve bellek testlerine bakıldığında epileptik grupda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde değişiklik saptanmıştır (p<0,05). Tedavi gruplarında ise epileptik gruba göre anlamlı düzeyde değişikliklik gözlenmiştir (p<0,05). Sonuç: Çalışmamızda resveratrol ve silimarinin tedavi edici etkilerinin dışında öğrenme ve bellek mekanizmalarına da katkısı gözlenmektedir. Özellikle resveratrol ve silimarinin birlikte uygulandığında oluşturdukları sinerjik etki öğrenme ve bellek mekanizmasına daha fazla katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Learning and memory decline in epilepsy. In our study, we aimed to investigate the effect of resveratrol and silymarin on learning and memory mechanisms in epileptic rats. Material and Method: The study included a total of 5 groups (Control group, Epilepsy group, Resveratrol group, Silymarin group, Resveratrol + Silymarin group). Fifty male Wistar Albino rats were used. The Control group received isotonic solution for 28 days, while the other groups received pentylenetetrazol (PTZ) intraperitoneal (i.p.) every other day for the first 14 days. The treatment groups received the treatment substances intravenously (i.v.) for 14 days after PTZ administration. At the end of 28 days, the rats were subjected to elevated plus maze, passive avoidance, and open field tests. Serum GABA, glutamate, total antioxidant stress (TAS), and total oxidative stress (TOS) levels were analyzed in blood samples taken from the sacrificed animals after the tests. Results: No significant difference in weight was observed between weeks in the control group (p>0.05). A partially significant decrease was observed between weeks in the epilepsy group, epilepsy + resveratrol, epilepsy + silymarin, and resveratrol + silymarin groups (p<0.05). GABA levels were significantly reduced in the epilepsy group compared to the control group (p<0.05). Glutamate levels were significantly increased in the epilepsy group compared to the control group (p<0.05). TAS levels decreased in the epilepsy group, while TOS levels increased. When learning and memory tests were examined, a significant change was observed in the epileptic group compared to the control group (p<0.05). In the treatment groups, a significant change was observed compared to the epileptic group (p<0.05). Conclusion: In our study, in addition to the therapeutic effects of resveratrol and silymarin, their contribution to learning and memory mechanisms was also observed. In particular, the synergistic effect created when resveratrol and silymarin are administered together contributes more to the learning and memory mechanism.